خانواده های برگشت کننده از پاکستان از عدم دسترسی به کمک ها و خدمات شکایت دارند

برخی خانواده‌های بازگشت داده شده از پاکستان تأکید می‌کنند که در کنار مواد خوراکی و کمک‌های اولیه، باید در قسمت سرپناه برایشان تدابیر گرفته شود.

خواجه محمد ۷۳ ساله، سرپرست یک خانوادۀ ۹ نفری که تازه از پاکستان به کابل آمده، به رادیوآزادی گفت که برایش مقداری مواد خوراکی کمک شده، اما این برایش بسنده نیست:

“برایم یک بوجی برنج سه و نیم سیره داده، پنج کیلو روغن و یک کارتن آب داده، دیگر هیچ چیزی نداده است، من به مواد غذایی ضرورت بیشتر دارم، برای ما خانه بسازد من دو دانه کمپل آوردیم که ۹ نفر فامیل هستیم، دگه هیچ چیزی ندارم.”

زرین، یکی دیگر از مهاجرین بازگشت داده شده در ولایت ننگرهار در یک پیام تحریری به رادیوآزادی نوشت که هنگام ورود به داخل کشور تنها برایش ده هزار افغانی کمک شده است.

امین انصاری، دیگر مهاجر بازگشت داده شده به افغانستان که در حال حاضر در کابل زندگی‌کند، در بارۀ روند توزیع کمک‌ها به بازگشت داده شده‌ها به رادیو آزادی گفت:

“باید سه تا چهار شب را در تورخم سپری می‌کردیم تا از کارت‌های کمک مستفید می‌شدیم، بچه خاله‌ام کارت‌اش را گرفت وقتی کارت کمک را در سرک سه سیلو برد برایش گفتند که شما کارت‌هایتان را بگذارید، باز ما برایتان زنگ می‌زنیم، ممکن پنج یا شش ماه بعد کمک صورت بگیرد.”

او گفت که حالا در خانۀ یکی ازدوستان‌اش زندگی می‌کند وهیچ چیزی برای خوردن، پوشیدن و زندگی کردن ندارد.

اما این مهاجرین بازگشت داده شده مشخص نساختند که کارت توزیع کمک و کمک نقدی و مواد خوراکی از سوی کدام مرجع برایشان داده است.

این درحالیست که به شمول حکومت طالبان، نهادهای خیریه، بازرگانان و سازمان‌های بین‌المللی همه دست و آستین برای کمک به این عودت کنندگان بر زده اند و هر کدام در بخش‌های مختلف کمک‌رسانی می‌کنند.

به تازگی یک موسسۀ خیریه زیر نام “قمر” گفته که هفتاد خانه را برای پناهجویانی که از پاکستان عودت می‌کنند، در یکی از کمپ‌های مهاجرین اعمار می‌کند.

محمد الماس، مومند مسئول کمک‌های این موسسه در افغانستان به رادیوآزادی گفت:

“این خانه‌ها به مهاجرینی است که در افغانستان خانه ندارد و تازمانی که به یک ولایت می‌روند و برای خود خانه می‌سازند، اینجا باید موقتی زندگی کنند.”

از سوی دیگر ویب سایت رسمی حکومت طالبان به نقل از مقام‌های کمیسیون عالی انتقال مهاجرین گزارش داده که کمیته های مختلف این کمیسیون در دروازه‌های تورخم و سپین بولدک مشغول ارائۀ خدمات و کمک از جمله کمک‌های غذایی به بازگشت داده شده‌ها هستند.

این کمیسیون همچنان گفته که بازگشت داده شده‌ها پس از ثبت و راجستر و بایومتریک برای کمک‌های بیشتر به کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان (یو ان اچ سی آر) و ادارۀ بین‌المللی مهاجرت (آی او ام) معرفی می‌شوند.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان هم پیش از این درصفحۀ ایکس خود گفته بود که برگشت کنندگان برای چند روز محدود در کمپی که ایجاد شده، نگهداری می‌شوند و پس از آن به ولایت‌های‌شان فرستاده می‌شوند.

حکومت طالبان همچنان از ایجاد کمیته‌های ولایتی برای رسیدگی به مشکلات بازگشت داده شده‌ها در ولایت‌ها خبر داده است.

بر اساس آماری که سرپرست وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان ناوقت روز دوشنبه به رسانه‌ها ارائه کرده، شمار بازگشت داده شده‌ها از پاکستان به حدود ۳۰۰ هزار تن رسیده است، اما حکومت موقت پاکستان اعلام کرده که در مرحلۀ اول بیش از ۱.۷ میلیون مهاجر فاقد سند افغان را اخراج خواهد کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x