خشونت های حیرت اور در محابس افغانستان

خشونت های حیرت اور در محابس افغانستان

در گزارش ملل متحد عنوان شده است که زندانیانی که به جرم فعالیت های تروریستی در افغانستان دستگیر می شوند، مورد شکنجه قرار میگیرند. 

براساس یک سند مشترک میان یوناما و کمیشنر عالی حقوق بشر ملل متحده که منتشر گردید، در حدود یک سوم از افراد دستیگر شده مورد بدرفتاری نیروهای حکومتی افغانستان قرار گرفته اند.

در این گزارش به مواردی همچون ضرب و شتم، شکنجه با برق، کم خوابی و سواستفاده جنسی ذکر شده است. از تاریخ جنوری ۲۰۱۹ الی مارچ ۲۰۲۰، مقامات ملل متحد همراه با ۶۵۶ زندانی در بیش از ۶۰ زندان مختلف در سراسر گشور مصاحبه کرده اند. 

خشونت ها در ولایت قندهار به شدت دیده است. تقریبا ۵۸ درصد از زندانیان به خودسری پولیس شهادت داده اند.

دبورا لیونز مسئول دفتر یوناما در افغانستان گفت: شکنجه در محابس چه از منظر حقوق افغانستان و چه از نظر حقوق بین الدول نه مجاز است و نه قابل قبول است.

وی از حکومت افغانستان خواستار پیگیری این مسئله شده است.

چندی پیش خبرگزاری اسوشیتدپرس فیلمی از سواستفاده زندانیان در کابل منتشر ساخت. زندانی که مجبور شد تا سلاحی را به دست گیرد تا در مقابل کمره های خبرنگاران به عنوان یک تروریست شناخته شود.

وی توسط دستگاه های شوک برقی و غرق در اب، شکنجه شده بود. او مجبور بود تا هر انچه از او می خواستند، انجام دهد.

حکومت افغانستان تاکنون در این مورد اظهار نظری نداشته است. رئیس پولیس ولایت قندهار معتقد است که در محابس این ولایت این اتفاقات رخ نداده است و تمام اصول و دستورالعمل ها را رعایت می کنند.

(دویچه وله)

2021/9/2

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها