خواست‌ها برای ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان

رینا امیری نماینده ویژه امریکا برای زنان و حقوق بشر در افغانستان در دیدار با فرقت صدیقوف سفیر ازبیکستان در واشنگتن بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان کرده‌اند.

بانو امیری در ایکس نوشته که آنان درباره اهمیت نقش کشورهای منطقه پیرامون افغانستان نیز گفت‌و‌گو کرده‌اند.

نماینده ویژه امریکا برای زنان و حقوق‌بشر در افغانستان گفت: «در این دیدار درباره اهمیت نقش منطقه‌ای ازبیکستان در افغانستان و ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان که از حقوق زنان و مردان افغان حمایت کند، گفت‌وگو کردیم.»

این در حالی است که پیش از این امارت اسلامی، حکومت کنونی را فراگیر خوانده است و گفته است که در آن تمامی اقوام کشور سهم دارند.

در همین حال، برخی از آگاهان مسایل سیاسی و روابط بین‌الملل ایجاد حکومت فراگیر را در اوضاع کنونی مهم می‌دانند.

آنان هم‌چنان بر نقش سازنده کشورهای منطقه پیرامون افغانستان نیز تاکید می‌ورزند.

ویس ناصر آگاه روابط بین‌الملل گفت: «تشکیل حکومت همه شمول و فراگیر به معنای یک اعتلاف سیاسی یا تشکیل یک اعتلاف با شخصیت‌های سیاسی دیروز و امروز نیست بل‌که به معنای قبولی ساختار سیاسی افغانستان است که همه مردم افغانستان خود را در آن ببیند و مرجع و منبع مشروعیت، راه مردم و حضور مردم و رضایت مردم باشد.»

نجیب‌الرحمن شمال آگاه مسایل سیاسی گفت: «امیدوار هستیم تا حکومت سرپرست فعلی افغانستان این زمینه را مساعد ساخته و در قسمت ایجاد حکومت فراگیر ملی به معنای واقعی که آن‌ها به اشتراک نماینده‌های واقعی مردم به نمایندگی از احزاب، سازمان‌ها و حرکت‌های سیاسی، شخصیت‌های مستقل، کاردان‌های متخصص و مجرب هم از زنان و مردان و متخصصین چیزفهم تشکیل نماید.»

تشکیل حکومت فراگیر و رعایت حقوق زنان در کشور از سوی امارت اسلامی برای تعامل با حکومت سرپرست شرط بنیادی و محور گفت‌وگوهای کشورهای جهان بوده است.

مساله‌ی که همواره امارت اسلامی آن را رد کرده و افزوده که حکومت کنونی فراگیر است و در آن همه اقوام کشور حضور دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x