خواست ا.ا برای انعطاف‌پذیری در موضوع به‌رسمیت شناسی

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به طلوع‌نیوز می‌گوید که امارت اسلامی در تلاش است تا چالش‌ها فراراه تعامل عادی کشورها با حکومت سرپرست در افغانستان را بردارد.

سخن‌گوی امارت اسلامی همچنان می‌گوید که امیدوار است حکومت کنونی افغانستان در سال روان میلادی به‌رسمیت شناخته شود و کشورهای جهان نیز باید در این زمینه انعطاف نشان دهند.

آقای مجاهد در این باره گفت: «این جاده یک طرفه نیست و از یک طرف نمی‌شود که به آن دید، سازمان‌ها و بعضی کشورها که مانع هستند، آنان هم باید انعطاف نشان دهند.»

هرچند جهان در بیش از دو سال گذشته خواست‌هایی از امارت اسلامی داشته است؛ اما سخنگوی امارت اسلامی شرط‌های جهان در باره به‌رسمیت‌شناسی امارت اسلامی را این‌گونه تعریف می‌کند.

آقای مجاهد افزود: «کشور باید حدود از خود داشته باشد، ملیتی داشته باشد و یک ارگان و سازمانی به نام حکومت وجود داشته باشد، آن‌را آنان به رسمیت می‌شناسند و چیزی که مداخله شمرده می‌شود مثل شمولیت و عدم شمولیت و چگونگی نظام است.»

پرسش این است که برای حل معضل به میان آمده میان امارت اسلامی و جامعه جهانی چه کارهای باید انجام شود.

جنت فهیم چکری آگاه مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «بخاطر به‌رسمیت شناختن افغانستان امارت اسلامی باید تلاش‌های خود را انجام دهد که همان پیش‌فرض‌های که سازمان ملل متحد برای افغانستان گذاشته بود آن پیش‌فرض‌ها را باید عملی کند.»

نجیب‌الرحمن شمال یکی دیگر از آگاهان گفت: «مطابق بر اراده مردم افغانستان و متکی به حاکمیت قانون و شایسته‌سالاری تعویض کند و همچنان در مورد برخورد با زنان افغانستان تغییر سیاست داده شود.»

هرچند که در بیش از دو سال حاکمیت دوباره امارت اسلامی در کشور، سفارت‌خانه‌های برخی کشورها از جمله کشورهای همسایه فعال است و نماینده امارت اسلامی نیز در بیش از ۱۴ کشور حضور دارد و با این وجود، امارت اسلامی تاکنون از سوی هیچ کشوری به‌رسمیت شناخته نشده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x