خواست معاون سازمان ملل متحد بر از سرگیری کار بانوان در نهادهای غیرحکومتی

مارتین گریفیتس معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، در یک گفت‌وگوی ویژه با طلو‌ع‌نیوز می‌گوید که اگر بانوان در نهادهای مددرسان اجازه فعالیت نگیرند، نمایندگی‌های سازمان ملل توان فعالیت را نخواهند داشت.

معاون دبیرکل سازمان ملل در این گفت‌وگو، هدف سفرش را به افغانستان از میان برداشتن تعلیق کار بانوان در نهادهای غیر حکومتی می‌گوید.

آقای گریفیتس می‌افزاید که تعلیق کار بانوان در نهادهای غیر حکومتی، سازمان ملل را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کرده است.

مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل در این باره چنین گفت: «اگر نتوانیم بانوان را دوباره به کار برگردانیم که شماری از آنان در حال حاضر در دو بخش که نام‌بردم و خواهان گسترش بیشتر آن هستیم کار می‌کنند، اما اگر در نهادهای دیگر بر نگردند ما قادر به فعالیت نخواهیم بود چون ما نمی‌توانیم خدمات با کیفیت را که به آن نیاز داریم ارایه کنیم و این یک موضوع عملی است.»

این مقام بلندپایه سازمان ملل می‌گوید که برنامه کمک‌های بشری در سال ۲۰۲۳ برای افغانستان ۴.۶ میلیارد دالر است که بزرگترین برنامه بشری در جهان شمرده می‌شود و اگر کمک‌رسانی انجام نشود، ۶ میلیون تن با قحطی شدید روبه‌رو خواهند شد.

آقای گریفیتس در این باره افزود: «زمان در اختیار نداریم که به عقب برویم، تنها پافشاری بر رفتن به جلو داریم و به جلو رفتن، اجازه دادن به بانوان است که به آن نیاز داریم، مسله بشری در افغانستان ممکن در بلندترین سطح جهان قرار دارد شما به خاطر همین مسله شاهد سفرها بودید.»

اما سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به این سخنان معاون دبیرکل سازمان ملل می‌گوید که بانوان در تمامی نهادهایی که حضور شان نیاز است، می‌توانند کار کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفت: «بخش‌های غیر ضروری که متصادم با احکام شرعی است او نیازمندی جامعه و وطن ما است باید آنها ارزش بگذارند به قوانین مملکت ما، فعالیت‌های خود را قسمی عیار بسازند که همخوانی با قوانین کشور ما داشته باشد.»

احمد منیب رسا، آگاه مسایل سیاسی گفت: «سازمان ملل متحد از زمان تاسیس‌اش توسط برندگان جنگ دوم جهانی تا فعلا را فقط در ظاهر شعارهای حقوق زن و حق و حقوق بانوان را شعار داده اما در میدان عمل چیز دیگری را ثابت ساخته.»

پیش از این، وزارت اقتصاد به طلوع‌نیوز گفته است که با نهادهای مددرسان نشست‌هایی داشته تا زمینه کار بانوان در نهادهای غیر حکومتی از سرگرفته شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x