خواست مکرر تهران برای ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان

زارت خارجه ایران بار دیگر بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که تهران به دنبال صلح و ثبات در افغانستان است و تلاش‌های منطقه‌ای‌ را در این عرصه مهم می‌داند.

آقای کنعانی در به خبرنگاران گفته است: «امنیت افغانستان امنیت جمهوری اسلامی ایران است. در همین چهارچوب به مفید بودن تلاش‌ها و سازوکارهای منطقه‌ای برای کمک به تحکیم صلح و ثبات در افغانستان معتقدیم. روی‌کرد اساسی ما در ارتباط با افغانستان این است که در آنجا دولتی بر روی کار بیاید که نماینده تمام ملت افغانستان باشد.»

و اما، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که حکومت کنونی در افغانستان فراگیر است و کشورها نباید در امور افغانستان مداخله کنند.

ذبیح الله مجاهد به طلوع‌نیوز گفت: «اول این‌که کشورها نباید در مسایل افغانستان مداخله کنند. چگونگی نظام، شمولیت و عدم شمولیت در نظام مربوط به مردم افغانستان است. نظام کنونی ما فراگیر است و نمایندگان تمام افغان‌ها در آن حضور دارند.»

درهمین حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی به این باور اند که به افراد تخصصی باید در بدنه حکومت جا داده شود.

عزیز معارج، آگاه سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «در ایران هم حکومت فراگیر وجود ندارد، اما می‌توانم بگویم که در افغانستان باید کار به اهل کار سپرده شود، زیرا می‌تواند برای حل مشکلات و توسعه کشور مفید باشد.»

این در حالی‌ست که روسیه، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبیکستان و شماری دیگر کشورها نیز بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تاکید ورزیده بودند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x