داد و ستد افغانستان با آسیای میانه؛ صادرات اندک است

وزارت صنعت و تجارت گفته که افغانستان در یک سال گذشته به ارزش نزدیک به یک‌میلیارد و ۴۰۰ میلیون دالر از کشورهای آسیای میانه واردات داشته و به ارزش صد میلیون دالر هم کالا صادر کرده است.

آخندزاده عبدالسلام جواد سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت گفته که میوه تازه، میوه خشک و هنگ بخش بزرگ صادرات به آسیای میانه را تشکیل می‌دهند و تلاش می‌شود میزان صادرات و واردات کشور به این کشورها تا حدی برابر ساخته شود.

بر بنیاد آمارهای این وزارت، افغانستان از ترکمنستان ۴۱۷ میلیون دالر واردات و ۱ میلیون دالر صادرات، از ازبیکستان به ارزش ۲۱۴ میلیون دالر واردات و ۱۹ میلیون دالر صادرات، از قزاقستان ۱۸۹ میلیون دالر واردات و ۳۲ میلیون دالر صادرات، از تاجیکستان ۲۰ میلیون دالر واردات و ۱۹ میلیون دالر صادرات، از قرقیزستان ۱ میلیون دالر واردات و ۷ میلیون دالر صادرات، از روسیه ۳۱۵ میلیون دالر واردات و ۴ میلیون دالر صادرات داشته است.

آخندزاده عبدالسلام جواد گفت: «به ارزش ۱۴۸۱ میلیون دالر داد و ستد صورت گرفته که از این میان ۱۳۸۱ میلیون واردات و ۱۰۰ میلیون دالر صادرات است. اکثر اقلام صادراتی ما میوه تازه، میوه خشک، جوس، سنگ تالک، کچالو، پیاز، نباتات طبی و هنگ است.»

شماری از بازرگانان تاکید دارند که در زمینه افزایش صادرات به کشورهای آسیای میانه باید توجه جدی صورت گیرد.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفته که به منظور گام برداشتن در جهت افزایش صادرات به آسیای میانه، نمایش‌گاهی تا کم‌تر از یک ماه دیگر در ترکمنستان برگزار می‌شود که بازرگانان افغان نیز در آن شرکت خواهند کرد.

به باور اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کشور، برگزاری این نمایش‌گاه برای بازاریابی محصولات افغانستان ارزنده خواهد بود.

جان‌آقا نوید سخن‌گوی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفته است: «هدف از این نمایش‌گاه این است که بتوانند محصولات افغانستان را برای مردم ترکمنستان و کسانی که در این نمایش‌گاه شرکت می‌کنند به نمایش بگذارند.»

آمارهای وزارت صنعت و تجارت نشان می‌دهند که در سال ۲۰۲۳ میلادی تا دو میلیارد دالر صادرات از افغانستان انجام شده که بیش‌ترین صادرات به هند، پاکستان، چین و امارات متحده عربی بوده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x