داستان یک بازمانده افغان از حادثه دردناک بلغارستان

روح‌الله نزده سال دارد. او نزدیک به دو ماه پیش به گونه غیرقانونی از ولسوالی خوگیانی ننگرهار به ایران و سپس به ترکیه رفت. وی پس از سپری کردن مرز ترکیه وارد بلغاریا شده بود. روح‌الله با ۴۹ تن از افغانان دیگر پس از سپری کردن نزدیک به یک هفته در جنگل، صبح جمعه ۲۸ حوت سال روان هجری شمسی به گونه غیرقانونی در یک موتر باربری از بلغاریا به سوی صربستان حرکت کرد.

جوانانی با سن‌های ۱۸ تا ۲۴ سال که مقصد نهایی شان رسیدن به آلمان بود. اما ساعت‌ها انتظار در موتر باربری سربسته و کمبود آکسیجن، توان دوستان روح‌الله و افرادی را که در این موتر باربری بودند گرفت.

روح‌الله به آمو گفت: «قرار بود که ۲۵ تن در موتر باربری از بلغاریا به صربیا برویم اما قاچاقچی ۲۵ نفر دیگر را هم آورد. جای برای نشستن نمانده بود.هرچهارطرف کانتینر بسته بود، هیچ راه برای ورود آکسیجن نمانده بود. پس از سپری کردن ۱۰ ساعت در راه، متوجه شدم که شماری‌ها از صحبت کردن ماندن و نفس گرفته نمی توانستند».

به گفته روح‌الله، قاچاقچی، پیش از رسیدن به مقصد موتر را در کنار خیابان متوقف کرده و فرار کرده بود اما افراد داخل کانتینر فکر می‌کردند که به سوی صربستان در حرکت بودند. او گفت«دوستانم هم با ما در یک کانتینر بودند، آنان در برابر چشمانم جان دادند. من با چاقویی که همراهم بود ترپال کانتنر را پاره کردم و از آنجا نفس گرفتم. با این هم در حالتی بودم که دیگر نمی توانستم نفس بگیرم اما پولیس‌ها رسیدند و با باز شدن در کانتینر توانستم نفس بگیرم».

از میان ۵۰ شهروند افغانستان که در این کانتینر بودند، ۱۸ تن به شمول یک کودک جان باختند.شماری از آنان از دوستان روح‌الله بودند و وی را برای همیشه تنها گذاشتند. نام روح‌الله نیز در میان جان باخته‌گان این رویداد بود. فهرست جان باخته‌گان به خانواده روح‌الله رسیده بود و همه فکر می‌کردند که او نیز جان باخته است.

اما او روز یکشنبه ۳۰ دلو سال روان هجری خورشیدی به خانواده اش تماس گرفت و به آنان گفت که زنده است. عبدالخالق پسر کاکای روح‌الله است. او به آمو گفت«دو شب و یک روز را به بسیار سختی سپری کردیم، همه فکر کردیم او کشته شده است. مادرش و همه برای او ناراحت بودیم.اما برای مان از یک شماره ناشناس زنگ آمد.صدای روح‌الله بود.مثل یک خواب بودم».

روح‌الله اکنون در یک اردوگاه پناهجویان در بلغاریا است.وی به آمو گفت که ناداری و بیکاری او را وا داشت تا راه فرار از کشور را در پیش گیرد. بلغاریا روز جمعه اعلام کرد که اجساد ۱۸ پناهجوی افغان به شمول یک کودک را داخل یک«لاری» رها شده در نزدیکی«صوفیه» پیدا کرده است. پولیس این کشور ۴ تن را به اتهام دست داشتن در این رویداد بازداشت کرده است.

وزارت صحت بلغاریا گفت که ۳۴ پناهجوی افغان به شمول ۵ کودک به شفاخانه‌های صوفیه منتقل شده‌اند. بوریسلاو سارافوف، رییس سرویس تحقیقات ملی بلغاریا به خبرنگاران گفت که شماری از این پناهجویان به علت کمبود آکسیجن«خفه» شده بودند.

او افزوده بود که این پناهجویان به گونه غیرقانونی از مرکز ترکیه عبور کرده و به مدت دو روز در جنگل پنهان شده بودند و سپس در موتر لاری در نزدیکی شهر«یامبول» در جنوب شرقی بلغاریا بارگیزی شده بودند.

وزارت خارجه طالبان در بیانیه‌ی با ابراز تسلیت به خانواده‌های قربانیان، از شهروندان افغانستان خواسته است که با تلاش برای خروج از کشور، از راه‌های غیرقانونی و قاچاق جان خود را به خطر نیندازند.

(آمو /20 فبروری 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x