داعش چرا در حملات اخیر بدخشان را هدف قرار داد؟

بدخشان یک ولایت ستراتژیک افغانستان و چهارراه اقتصادی آسیای مرکزی است که با چین، پاکستان و تاجکستان هم مرز است. چین می خواهد از طریق این ولایت راه تجاری با پاکستان و سایر کشورها باز کند و اقتصاد خود را توسعه دهد. امریکا و انگلیس که چین را رقیب اصلی خود می نامند، نمی خواهند اقتصاد این کشور رشد کند و سعی دارند موانعی برای رشد اقتصادی این کشور ایجاد کنند.

از سوی دیگر، افغانستان نیز به یک کشور مستقل تبدیل شده و به مدد سیاست موفق نظام حاکم، در مدت بسیار کوتاهی به پیشرفت های بزرگ اقتصادی دست یافته است که برای امریکا و انگلیس شکست خورده نیز غیرقابل تحمل است. اینکه چین و تاجکستان از طریق خط آهن با افغانستان در ارتباط هستند و می خواهند تجارت دوجانبه خود را از طریق بدخشان بهبود بخشند، از این رو استخبارات کشورهای دشمن خارجی در تلاش است تا این ولایت مهم ستراتژیک را ناامن کرده و چین را بترساند تا این مسیر را طی نکند.

هدف قرار دادن این ولایت مهم و استراتژیک توسط فتنه گران برای رسیدن به جاه طلبی امریکا و انگلیس است که می خواهند در توسعه اقتصادی کشورهای منطقه اختلال ایجاد کنند. از سوی دیگر، دشمنان افغانستان می خواهند در اینجا بحران ایجاد کنند و آن را به درگیری با کشورهای همسایه تبدیل کنند.

اینکه امریکا و انگلیس از رشد اقتصادی افغانستان و چین می ترسند، دستشان کوتاه شده و در منطقه حضور ندارند. بنابراین از قاتلان مزدور خود، داعشی های استخباراتی خود در اینجا استفاده می کنند و به اهداف خود می رسند.

از سوی دیگر امارت بارها از نابودی داعش در افغانستان صحبت کرده است و با این حال چنین حملات خونی هز از چند گاهی انجام می شود،دلیلش هم این است که استخبارات امریکا و انگلیس همیشه با کمک جاسوسان آموزش دیده خود دست به کارهای شیطانی می زنند تا در کشورهای دیگر برای رسیدن به اهداف خود هرج و مرج ایجاد کنند.

(المرصاد/۱۳ جون ۲۰۲۳)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x