داوودزی: ما که جای خود داریم، حتی امریکا و انگلیس هنوز پاکستان را نشناخته اند و فریب خورده اند

محمد عمر داودزی نماینده خاص قبلی افغانستان در امور پاکستان در مصاحبه اخیر خود ارزیابی های خود را در مورد موضع پاکستان در قبال افغانستان و همچنین روابط افغانستان با پاکستان در دو دهه گذشته ارائه کرد.

عمر داودزی در این مصاحبه گفت که پاکستان اساساً در تلاش است تا خط دیورند را در افغانستان به رسمیت بشناسد و نفوذ هند را کاهش دهد. او رؤسای جمهور پیشین (حامد کرزی و اشرف غنی) را مسئول شکست تعامل با پاکستان در هر دو زمینه دانست.

داودزی که از نزدیک با هر دو رئیس جمهور در زمینه روابط پاکستان کار می کرد، در عین حال اعتراف کرد که ایالات متحده و انگلیس، از جمله او، هنوز سیاست های پاکستان را درک نمی کنند. آقای داودزی در دوره حکومت رییس جمهور کرزی مدتی سفیر افغانستان در پاکستان و در آخرین سال حکومت رییس جمهور غنی نماینده خاص افغانستان در امور پاکستان بود.

عمر داودزی در حالی بسیاری از سیاستمداران و مقامات افغان را به اظهارات علیه پاکستان برای جلب حمایت مردم متهم می کند، نگفته است کدام طرح یا پلان را برای این دو رئیس جمهور شریک کرده و آنها عملی نساخته اند.

این سیاستمدار افغان از اداره حاکمه طالبان که مانعی بر سر راه لویه جرگه و تفاهم بین الافغانی، تحصیل دختران، تعامل با جهان و ایجاد قانون اساسی واقعی است انتقاد کرد، اما از مخالفان مسلح حمایت نکرد. به گفته داودزی، طالبان او را به کشور دعوت کردند، اما او به دلیل عدم رضایت از طالبان در همین مسائل، از بازگشت به کشور خودداری کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x