داکتر؟ انجینر؟ با محو شدن رویاها، دختران افغان به مدارس دینی روی می آورند

رویترز گزارش داد که با ممنوعیت آموزش دختران، ثبت‌نام دختران در مدارس دینی افغانستان به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است.

منصور مسلم، مدیر یک مدرسه دینی در کابل به این خبرگزاری گفته است که با بسته شدن مکاتب دخترانه، تعداد دختران دانش‌آموز در این مدرسه ۴۰ درصد افزایش یافته است.

کارمندان یک مدرسه دینی در قندهار نیز به رویترز گفتند که تعداد دانش‌آموزان در این مرکز دینی در سال گذشته دو برابر شده و به حدود ۴۰۰ نفر رسیده است.

یکی از این دانش‌آموزان به رویترز گفته است: “می‌خواهم تحصیلم را تمام کنم. من می‌خواستم در آینده پزشک شوم، اما اکنون فکر می‌کنم غیرممکن است. اگر به مدرسه بیایید، فقط می‌توانید معلم شوید.”

طالبان پارسال دانش‌آموزان دختر را از ورود به مکاتب بالاتر از صنف ششم منع کردند.

این گروه با دستور دیگر در ماه‌های اخیر، مانع ورود دختران و زنان به دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی شدند.

گروه طالبان تنها چند روز پس از این تصمیم، طی فرمان دیگری زنان افغانستان را از کار در سازمان‌های غیردولتی منع کرد.

بسیاری از سازمان‌های امدادی مجبور شدند تا بسیاری از کمک‌های اساسی را در بحبوحه بحران انسانی در افغانستان به حالت تعلیق درآورند.

عبدالمتین قانعی، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به رویترز گفته است که طالبان مخالف تحصیلات متوسطه و عالی دختران نیست.

او مانند دیگر مقامات طالبان، مواردی چون مشکل شرعی در آموزش مختلط و عدم رعایت حجاب مد نظر طالبان از سوی دختران و نبود همراهی محرم را از دلایل بسته ماندن مکتب‌های دخترانه عنوان کرده است.

این مقام طالبان گفته است که مدرسه‌های دینی برای دختران در هر سنی باز است.

افرادی که در ۱۰ ولایت افغانستان با رویترز مصاحبه کرده، گفته‌اند مراجعه دختران به مدارس دینی اغلب به خاطر آموزش، دوست‌یابی و خروج از خانه صورت می‌گیرد.

دولت پیشین افغانستان در ابتدای سال ۲۰۲۱ از ثبت حضور ۵ هزار مدرسه دینی در کشور خبر داد.

مطابق با این آمار، در مجموع حدود ۳۸۰ هزار شاگرد در این مدارس ثبت‌نام کرده بودند که حدود ۵۵ هزار تن آنان را زنان تشکیل می‌دادند.

اشلی جکسون، یکی از مدیران مرکز پژوهش درباره گروه‌های مسلح به رویترز گفته است در حالی که مدارس دینی نمی‌تواند جای مکتب رسمی را بگیرد، اما یکی از آخرین راه‌های یادگیری برای دختران و زنان باقی مانده است.

او افزود: «گزینه‌ها برای تحصیل زنان در حال از بین رفتن هستند. بی‌اعتمادی عمیقی نسبت به بخش آموزش رسمی علیرغم شمولیت آموزش‌های دینی در مکاتب وجود دارد.»

چهار مقام طالبان که به دلیل حساسیت موضوع حاضر به افشای هویتشان نشدند به رویترز گفته‌اند که از آموزش دختران حمایت می‌کنند و دستور ممنوعیت آموزش دختران از سوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر مخفی طالبان و مشاوران نزدیک به او گرفته شده است.

(رویترز / ۱۷ فبروری ۲۰۲۳)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x