داکتران بدون مرز: هیچ تضمین رسمی وجود ندارد که بتوانیم به کار خود در افغانستان ادامه دهیم

داکتران بدون مرز می‌گوید که با تصمیم طالبان مبنی بر ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی، آینده بیماران زن و کارکنان صحی در افغانستان به خطر افتاده است.
این نهاد گفته است با وجود معافیت کارمندان صحی، هیچ تضمین رسمی وجود ندارد که آنها بتوانند بدون مانع به کار خود ادامه دهند.

داکتران بدون مرز گفته که بسیاری از مردم افغانستان برای خدمات پزشکی و سایر نیازهای اساسی به کمک‌های بشردوستانه و حمایت سازمان‌های غیر دولتی وابسته هستند.
به گفته این نهاد مشارکت کارکنان زن سازمان‌های غیردولتی در ارائه خدمات صحی کاملاً ضروری است. داکتران بدون مرز می‌گید زنان بیش از ۵۱ درصد از کادر پزشکی این نهاد در افغانستان را تشکیل می‌دهند که شامل نزدیک به ۹۰۰ پزشک، پرستار و سایر متخصصان می‌شود.
داکتران بدون در این بیانیه که روز جمعه صادر کرد،‌ اقدام طالبان را محکوم کرده است. این نهاد گفت بسیاری از زنانی که با این نهاد کار می‌کنند نیز ناامیدی و ترس خود را از آینده ابراز کرده‌اند.
در این بیانیه آمده است: «در شفاخانه، ما بیماران زیادی داریم که زن هستند. وقتی بیمار می‌شوند یا نیاز به زایمان دارند، باید جایی برای رفتن داشته باشند.»
فرزانه، یک زن افغان که با داکتران بدون مرز کار می کند، گفت: اگر طالبان از کار کردن کارمندان زن جلوگیری کند، هیچ کس نمی تواند از آنها مراقبت کند.
در این بیانیه همچنین آمده است: «سلامت یک زن بر سلامت کل خانواده او تأثیر می‌گذارد. در صورت عدم دسترسی به خدمات قبل و بعد از زایمان، زندگی کودکان نیز به خطر می‌افتد. این ممنوعیت فقط زنان را تحت تأثیر قرار نخواهد داد، بلکه کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x