درآمد ماهانه ۷۰ درصد مردم افغانستان کمتر از پنج هزار افغانی است

موسسه بین‌المللی مراقبت (کی‌یر) می‌گوید که درآمد ماهانه بیش از ۷۰ درصد مردم افغانستان، از پنج هزار افغانی کمتر است و این رقم نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است.

این موسسه در یک نظرسنجی تازه از ۳۸۱ نفر در ۹ ولایت افغانستان -که نیمی از آنان را زنان تشکیل می‌دهند- درباره درآمد ماهانه‌ پرسیده است. نتایج این نظرسنجی که روز چهارشنبه (۱۳ سپتامبر)، منتشر شد نشان می‌دهد که ۷۳ درصد از پاسخ‌دهندگان درآمد ماهانه‌ کمتر از پنج هزار افغانی (۵۹ دالر آمریکا) دارند.

یافته‌های گزارش موسسه کی‌‎یر همچنین نشان می‌دهد درآمد ماهانه ۷۸ درصد از مردم افغانستان در مقایسه با ماه سپتامبر سال گذشته (۲۰۲۲) کاهش یافته است.

همچنین ۶۱ درصد مردان و ۴۲ درصد زنان در این نظر‌سنجی گفته‌اند که برای خرید غذا از دوستان و اقوام خود پول قرض می‌کنند.

بر اساس بررسی‌های این موسسه، به‌دلیل کاهش درآمد، میزان گرسنگی و سوءتغذیه به‌شدت افزایش یافته است و خدمات بهداشتی نیز دور از دسترس است. در گزارش این موسسه بین‌المللی تاکید شده است: «وضعیت اقتصادی بدتر شده و ۸۰ درصد دختران از تحصیل منع شده‌اند.»

بر اساس گزارش موسسه کی‌یر، کودکان آسیب‌پذیرترین و اصلی‌ترین قربانیان فقر، بیکاری و کاهش درآمد خانواده‌‌ها محسوب می‌شوند. یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که  ۸۰ درصد مردم برای تهیه غذای مناسب برای فرزندان خود پول ندارند و از هر سه کودک، دو کودک‌ در معرض سوء تغذیه قرار دارند.

این موسسه عوامل اصلی کاهش درآمد مردم را تورم و افزایش قیمت مواد غذایی، از دست دادن شغل و خشکسالی عنوان کرده است.

رژیم طالبان تاکنون در مورد یافته‌های این موسسه اظهار‌نظر نکرده‌اند.

گزارش این موسسه در حالی منتشر می‌شود که نهادهای سازمان ملل نیز پس از تسلط طالبان بر افغانستان، درخصوص افزایش فقر، بیکاری و گرسنگی هشدار دادند.

هم‌زمان با سلطه طالبان بر افغانستان در اگست ۲۰۲۱، علاوه بر کاهش کمک‌های خارجی، ساختار تمام نهادهای دولتی و غیردولتی و موسسات بین‌المللی فروپاشید و هزاران نفر در سراسر این کشور بیکار شدند.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP)، روز چهارشنبه 13 سپتامبر، اعلام کرد برای جلوگیری از فاجعه انسانی در افغانستان، به یک میلیارد دالر بودجه نیاز است و این سازمان از هر پنج شهروند نیازمند در افغانستان، تنها می‌تواند برای یک نفر کمک غذایی فراهم کند.

آمارهای دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که در حال حاضر ۲۹.۲ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، اما به گفته دفاتر سازمان ملل در افغانستان، بودجه کافی برای کمک به این نیازمندان وجود ندارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x