در هیئت افغان برای مذاکرات مسکو، فقط یک زن در سالون بود!

فقط یک زن، حبیبه سرابی مدافع حقوق بشر و سیاستمدار در هیئت ۱۲ نفره دولت و رهبران سیاسی افغانستان در اجلاس پنجشنبه در مسکو شرکت داشت. هیئت ۱۰ نفره اعزامی از طرف طالبان هیچ عضو زنی نداشتند!

روز پنجشنبه  سرابی خطاب به همتایان مرد خود در یك هتل مسكو خواستار آتش بس شد. او اظهار داشت: “چرا من باید تنها زن اتاق باشم؟ ما بخشی از جنگ نبوده ایم، اما مطمئنا می توانیم به صلح کمک کنیم. ۵۱ درصد مردم نباید نادیده گرفته شوند!”

در حالی که تنها شش هفته به مهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان باقی مانده است، شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که حضور فقط یک زن در این جلسه غیرقابل قبول است!

فعالان حقوق زنان می ترسند که این تغییر نقش به نفع شخصیت های سیاسی مرد سنتی، نقش معدود زنان درگیر در روند صلح را کاهش دهد!

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادعا کرد واشنگتن آرزو داشت کاش بیش از یک زن در هیئت مسکو وجود داشت. ایالات متحده طرفدار مشارکت معنادار زنان در اجتماعات آینده است!
(الجزیره)
۲۰۲۱/۱۹/۳

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x