در ۲۱ ماه اخیر ۵۰ فرمان محدودکننده زنان در افغانستان صادر شده است

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه از آن‌چه‌که تبعیض گسترده در برابر زنان و دختران در افغانستان عنوان کرده، انتقاد کرده است.

ریچارد بنت، گزارش‌گر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در این گزارش گفته است که در ۲۱ ماه پسین بیش از ۵۰ فرمان بر زنان و دختران از سوی امارت اسلامی صادر شده که بانوان افغانستان را از آموزش، کار و شرکت در زندگی اجتماعی و سیاسی محروم ساخته است.

در این گزارش ۲۵ صفحه‌یی، سیاست امارت اسلامی در برابر زنان و دختران “سخت‌گیرانه” عنوان شده است.

به مساله‌ی آموزش، رویدادهای خودکشی‌ها، ازدواج‌های اجباری، فروش کودکان و افسردگی در این گزارش به‌گونه‌ی برجسته پرداخته شده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «فرامین مذکور به‌گونه‌ی قابل ملاحظه توانایی زنان و دختران را در عرصه مشارکت در جامعه، دست‌رسی به خدمات اساسی و کسب عواید، محدود می سازد.»

علم تاب رسولی، فعال حقوق زن گفت: «ما نیازمند زنانی استیم که آن‌ها داکتر باشند، انجنیر باشند، حقوق دان باشند، مدافع باشند برای حقوق تک تک فرد این جامعه.»

گزارش می‌افزاید که شماری از بانوان معترض از زندان‌های امارت اسلامی به شرط توقف به اعتراض‌های خیابانی، از بند رها شده‌اند.

در همین حال، امارت اسلامی گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل را ناعادلانه و بی‌بنیاد خوانده و افزوده است که ارزش‌های اسلامی و فرهنگی افغانستان در این گزارش نادیده گرفته شده‌اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که زنان در امارت اسلامی از جایگاهی خوبی برخوردار اند و تلاش می‌شود تا در بخش‌های که نیاز استند به کار گماشته شوند.

آقای مجاهد گفت: «این گزارش را منصفانه و درست نمی‌خوانیم و واقعیت‌ها را مدنظر نگرفتند صرف بخاطر پروپاکند تلاش کردند بعضی موارد را یادآوری کنند بدون این‌که موضوعات فرهنگی دینی و ارزش‌های اسلامی را مد نظر داشته باشند محیط افغانستان را،  آن‌ها شاید فکر می‌کنند افغانستان هم یکی از کشورها است مثل کشورهای غربی، خانم‌های‌شان هم چیزی که آن‌جا حق گفته و انجام می‌دهند همان قسم در افغانستان هم خواهد بود چنین نیستند.»

سید جواد سجادی، استاد دانشگاه می‌گوید: «برای حل مشکلات جامعه و رسیدن به صلح ، توسعه و  ثبات حقوق زنان باید بدون کم وکاست رعایت گردد.»

در این گزارش با ۶۷ زن و ۱۲ مرد از بخش‌های گوناگون کشور گفت‌وگو شده است. افزون بر این، از دیدگاه‌ بیش از ۲۰۰۰ بانویی که در ماه مارچ ۲۰۲۳ با آنان گفت‌وگو شده، نیز در این گزارش استفاده کرده است.

قرار است این گزارش روز دوشنبه هفته‌ی آینده از سوی ریچارد بنت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارایه شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x