دستور تازهٔ ستره محکمه پاکستان؛ افغان های دارای سند سازمان ملل باید بازداشت نشوند

درحالی‌که ستره محکمه اسلام‌آباد به دولت پاکستان دستور داده تا پناهجویان افغان را که از سوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان ثبت شده اند نباید زندانی کند، روند بازداشت مهاجران افغان هنوز هم در این کشور ادامه دارد.

شماری از رسانه‌های پاکستانی روز پنجشنبه از این دستور ستره محکمه اسلام‌آباد گزارش داده افزودند که این محکمه از دولت پاکستان خواسته تا مطابق کنسوانسیون امور پناهندگان سازمان ملل متحد، میکانیزمی را در این مورد ایجاد کند.

در حکم ۲۱ صفحه‌ای ستره محکمه اسلام‌آباد همچنان آمده که پس از تأیید وضعیت پناهندگی یک پناهجو از سوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (یو ان اچ سی آر) در این کشور و این‌که قصد پناهنده‌گی به کشورهای دیگر را دارد، او نباید مانند یک زندانی تحت محاکمه، در زندان نگهداری شود.

اما منیزه کاکر وکیل مهاجران افغان در ایالت سند پاکستان می‌گوید که تا کنون روند بازداشت مهاجران افغان در این کشور متوقف نشده و حتی افرادی‌که اسناد اقامت در این کشور را دارند بازداشت می‌شوند.

او در این مورد به رادیو آزادی می‌گوید:

“روند بازداشت افغانها در پاکستان تا کنون ادامه دارد، تا همین اکنون مهاجران افغان این‌جا بازداشت می‌شوند، حدود ۷۰۰ تن از کسانی‌که اسناد بودوباش در این‌جا را دارند در روزهای اخیر فقط در کراچی بازداشت شده‌اند و در این جمع ۷۰، ۸۰ فیصد آن افغانهای اند که کارت همراه‌شان بوده و در «یو ان اچ سی آر» ثبت هستند.”

میر احمد رؤفی رئیس شورای مهاجران افغان هم می‌گوید که این دستور ستره محکمه اسلام‌آباد مساوی با ختم چالش بازداشت مهاجران افغان در این کشور نیست. او به رادیو آزادی گفت:

“این به مفهوم ختم بازداشت‌های مهاجرین غیر قانونی در این‌جا نیست، این در پاکستان شما و دیگران در جریان هستید که چندین نوع مهاجر وجود دارد.”

در همین حال عصمت‌الله سعادت یک تن از افغانان مهاجر در پاکستان که در انتظار طی مراحل قانونی اسناد پناهنده‌گی اش به کشورهای دیگر است از دولت پاکستان می‌خواهد زمینه زنده‌گی بدون نگرانی از بازداشت را به آنان مساعد کند:

“افغان‌های که مهاجر اند حد اقل اگر زمینه زنده‌گی را کمی برای‌شان مساعد بسازد، اگر زیاد مساعد ساخته نمی‌توانند، کاری بکنند که حد اقل آنان را مورد بازداشت قرار ندهند و آنان را به حال‌شان بگذارند.”

مهاجران افغان همواره از برخورد دولت‌های کشورهای میزبان بخصوص همسایه‌های افغانستان نسبت به خود شاکی اند، اما چالش افغانان مهاجر در پاکستان پس از آن بیشتر از پیش شد که موجی از افغانان پس از حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان مجبور به مهاجرت به کشورهای متعدد به شمول پاکستان شدند.

بیشتر این افغان‌ها بخاطر طی مراحل اسناد شان به کشورهای دیگر، به گونه مؤقت در پاکستان بسر می‌برند که شماری از آن‌ها ویزه و تعدادی هم کارت‌های ثبت کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (یو ان اچ سی آر) در این کشور را دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x