دستگیری ها باید بر اساس قانون باشد

وولکر تورک کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر از طالبان خواسته که ظریفه یعقوبی فعال حقوق زن و همکاران او را از توقیف، رها کنند.گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در افغانستان نیز از این اقدام طالبان انتقاد کرده است. وولکر تورک کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید، طالبان روز پنجشنبه ظریفه یعقوبی و چهار تن دیگر را درجریان یک کنفرانس مدنی بازداشت کرده اند.

او شام دیروز در حساب تویترش از ظریفه یعقوبی نام نگرفت، اما دفتر ماموریت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان ( یوناما) در اعلامیه گفته که در باره وضعیت ظریفه یعقوبی با طالبان تماس های برقرار شده است. کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید که از حکومت طالبان می خواهد که حقوق بشری را رعایت کنند و این اطمینان را بدست آورند که همه بازداشت های آنها بر بنیاد قانون و رعایت حقوق بشر باشد.

در این حال، ماموریت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان به روز جمعه در حساب تویترش نوشته که همه افغانها بدون ترس از ارعاب و بازداشت، حق اساسی برای تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان و عقیده را، دارند. ضمنا، ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در افغانستان هم با خواست کمیشنر عالی حقوق بشر و دفتر یوناما هم صدای شده و با نشر بیانیه در تویترش خواستار حق آزادی اجتماع و بیان برای همه اتباع شده است.

او تاکید کرد که اگر فردی دستگیر می شود، باید بر اساس قانون باشد و حقوق فرد دستگیر شده رعایت شود. همزمان تعدادی از فعالان حقوق بشر بر طالبان اتهام وارد می کنند که آنها ظریفه یعقوبی و همکارانش را روز پنجشنبه در جریان یک کنفرانس در کابل دستگیر کردند.

ریچارد بنیت: اگر فردی دستگیر می شود، باید بر اساس قانون باشد و حقوق فرد دستگیر شده رعایت شود. آنها مدعی اند که در میان دستگیر شدگان خبرنگاران هم شامل اند.

ثریا پیکان یک فعال حقوق زن شام جمعه در صحبتی با رادیو آزادی گفت، حکومت طالبان برای حل مشکل مردم هیچ گونه توجه ندارد. «در افغانستان هیچ کس حق گردهمایی، دایر کردن کنفرانس ها و حق دادخواهی را ندارد. این عمل در مغایرت با حقوق بشر و همچنان معیار های جهانی است. حکومت های عادل به خواست مردم خود گوش فراداده و خواست برحق مردم خود را رعایت می نماید.»

رادیو آزادی تلاش کرد که در این باره نظر طالبان را بگیرد ، اما با وجود تلاش های مکرر موفق به این کار نشد. طالبان از آغاز حاکمیت شان متهم اند که بر حقوق بشری افغانها به ویژه حقوق زنان محدویت وضع کرده اند.

منع دختران بالاتر از صنوف ششم به مکتب، گرفتن حق کار از زنان در ادارات و منع سفر آنها از جمله محدودیت ها اند که طالبان را به سطح بین المللی منزوی کرده است. جامعه جهانی روی این دلیل تاکنون حکومت طالبان را به رسمیت نه شناخته اند.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x