دعوت طالبان از کریم آقاخان، رهبر اسماعیلی‌ها برای سفر به افغانستان

مولوی عبدالسلام حنفی معاون نخست وزیر طالبان، از شاهزاده کریم آقاخان، امام شیعیان اسماعیلی برای سفر به افعانستان دعوت کرد.

بلال کریمی از سخنگویان طالبان، با انتشار این خبر گفت: «علی اکبر پسنانی، مسئول شبکه انکشافی آقا خان در افغانستان، قبل از ظهر امروز شنبه، پانزدهم عقرب، با مولوی عبدالسلام حنفی معاون نخست وزیر طالبان، در کابل دیدار کرد.»

علی اکبر پسنانی که از او به عنوان نماینده خاص آقا خان در افغانستان نیز یاد شده، در این ملاقات گفته است که شبکه انکشافی آقا خان در افغانستان، تاکنون ۱۴۰ اثر باستانی را بازسازی کرده و یکی از محورهای فعالیت این نهاد در افغانستان، کمک به آموزش دختران است.

به گفته بلال کریمی، مولوی عبدالسلام حنفی به نماینده ویژه آقا خان در افغانستان گفته است که گروه طالبان از فعالیت‌های شبکه انکشافی آقا خان استقبال می‎‌کند و زمینه را برای دوام این فعالیت‌ها مهیا می‌سازد.

معاون نخست وزیر طالبان، در مورد آموزش دختران در افغانستان گفته است وزارت‌های معارف و تحصیلات روی یک مکانیزم کار می‌کنند تا زمینه را برای بازگشایی مکاتب بروی دختران فراهم سازند. براساس خبرنامه سخنگوی طالبان، مولوی عبدالسسلام حنفی، در این ملاقات از شاهزاده کریم آقا خان دعوت کرده تا به افغانستان سفر کند.

شبکه انکشافی آقا خان، در بیست سال گذشته، از نهادهای فعال در عرصه بازسازی و حفاظت از آثار باستانی، توسعه آموزش و ارایه خدمات به زارعین افغانستان بوده است.

بانک قرضه های کوچک شبکه انکشافی آقا خان از جمله بانک‌هایی بود که تا قبل از فروپاشی دولت پیشین افغانستان، در سراسر افغانستان فعالیت داشت و بیشتر مراجعان آن، زارعین و صاحبان کسب و کارهای کوچک بودند.

با مسلط شدن طالبان بر شهرها، شماری از فرماندهان محلی این گروه، بانک‌های قرضه دهی را به دلیل «حرام بودن سود در اسلام» مسدود کردند.

اکنون به نظر می‌رسد نماینده ویژه شهزاده کریم آقا خان، در تلاش است تا فعالیت‌های شبکه انکشافی آقا خان در افغانستان از سر گرفته شود. هرچند، هنوز سرنوشت مکاتب دخترانه که بخشی از کار شبکه انکشافی آقا خان را تشکیل می‌دهد، همچنان ناروشن است.
ایندپندنت
۲۰۲۱/۶/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x