دولت بریتانیا تا یک هفته دیگر درس‌هایش از ماموریت بیست‌ساله در افغانستان را گزارش می‌دهد

کمیته دفاعی مجلس عوام بریتانیا از دولت این کشور خواسته است که تا تاریخ ۱۰ اپریل سال ۲۰۲۳ آنچه را که از ماموریت پرهزینه بیست‌ساله در افغانستان آموخته است، به این مجلس ارایه کند.

واول‌روم، وب‌سایت مخصوص مطالعات نظامی بریتانیا، روز دوشنبه، ۱۴ حمل، نوشته است که گزارش دولت بریتانیا از تجارب حضور بیست‌ساله در افغانستان راه را برای مداخلات آینده بریتانیا هموار می‌سازد.

کمیته دفاعی مجلس عوام بریتانیا در فبروری سال جاری گزارشی را زیر نام «خروج از افغانستان» نشر کرد که بیانگر مداخله طولانی و پرهزینه بریتانیا در افغانستان است؛ مداخله‎‌ای که از ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱ بیش از ۲۷ میلیارد پوند برای لندن هزینه داشت.

این گزارش بر «بازبینی باز، صادقانه و دقیق از دخالت بریتانیا در افغانستان» تأکید کرده است.

مجلس عوام بریتانیا گفته که به دنبال این است تا بداند که آیا لندن با مداخله نظامی بیست‌ساله در افغانستان یک راهبرد بلندمدت سیاسی داشت و یا خیر؟ دلایل حضور بریتانیا در هلمند افغانستان چه بود؟ آیا بریتانیا در نهایت برنامه‌ای موثری برای خروج طراحی کرده بود و یا نه؟، چقدر شهروندان بریتانیا از این جریان آگاه بوده‌اند و سرانجام این که دستاوردهای لندن از این حضور‌ بلندمدت در افغانستان چه بوده است.

گزارش کمیته دفاعی مجلس عوام بریتانیا حاکی از آن است که این کشور نمی‌تواند افغانستان را با هزینه‌ای که روی آن کرده است، فراموش کند و یا تنها بگذارد.

دیده شود که پاسخ دولت بریتانیا در مهلت تعیین شده به نمایند‌ه‌گان کمیته دفاعی مجلس عوام این کشور چیست.

بریتانیا در چارچوب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بیست سال در افغانستان حضور نظامی داشت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x