دولت طالبان خواهان شروع کار عملی معدن میس عینک است؛ شرکت چینی می گوید که ابتدا باید آثار باستانی حفاظت شود

شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن طالبان در دیدار با معاون کمپنی چینی ام‌سی‌سی خواستار آغاز کار پروژه مس عینگ در لوگر شد.

در خبرنامه این وزارت آمده است شهاب الدین دلاور در دیدار با شیو، معاون شرکت طرف قرارداد ام‌سی‌سی چین گفته است: «این وزارت تمام مسئولیت‌های خود را مطابق به قرارداد انجام داده و شرکت قراردادی نباید بیش از این کار عملی این پروژه را به تاخیر بیاندازد.»

معاون شرکت ام‌سی‌سی نیز در رابطه به برنامه آغاز کار پروژۀ مس عینک به‌ویژه در مورد ساخت سرک/راه پروژه، انتقال آثار باستانی، انتقال وسایل و ماشینری، چالش‌های موجود و راه‌حل آن‌ها صحبت کرده است.

انتقال آثار باستانی از دلایل تاخیر در آغاز کار این پروژه عنوان شده است. معاون شرکت چینی گفته است «پس از انتقال آثار باستانی» از ساحه مس عینک کارهای عملی پروژه آغاز خواهد شد.

برای انتقال آثار باستانی از ساحه مس عینک کمیته‌ای متشکل از نمایندگان وزارت معادن وپترولیم، اطلاعات وفرهنگ و شرکت چینی تعیین شده است که مسئولیت آن را معاون فنی این وزارت برعهده دارد.

پروژه استخراج مس عینک بزرگترین پروژه معدن در افغانستان است که ۱۴ سال پیش در زمان دولت حامد کرزی با شرکت دولتی ام‌سی‌سی چین به امضا رسید. طالبان برای تامین بودجه خود به بهره‌برداری از معادن نیاز دارد.

(بی بی سی پشتو/۱۴ جون ۲۰۲۳)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x