دولت فراگیر به صلح پایدار در افغانستان منجر خواهد شد

توماس نیکلاسن، نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان، هم‌زمان با بازگشت از کابل به بروکسل در رشته‌تویت‌هایی گفته که این اتحادیه متعهد است افغانستان را در آجندای بین‌المللی حفظ کند. او، اما به امارت اسلامی یادآوری کرده که زمان کوتاه است و امارت اسلامی نیز باید اقدام کند.

نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، یک بار دیگر به تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تأکید کرده و گفته که فراگیری دولت، راهی به سوی مشروعیت و پایداری صلح در این کشور است. او، افزوده است: «من از امارت اسلامی می‌خواهم که روندی را ایجاد کند که به هر مرد و زن بالغ افغان اجازه ‌دهد در مورد نظام سیاسی، رهبران و سیاست‌، نظر داشته باشند. فراگیری دولت، راهی به سوی مشروعیت و پایداری صلح در افغانستان است.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، نیز خواهان ایجاد حکومت همه‌شمول در افغانستان اند و می‌گویند که ایجاد حکومت همه‌شمول، به سود شهروندان کشور تمام می‌شود. سیداکبر آغا، آگاه مسائل سیاسی و از چهره‌های نزدیک به امارت اسلامی، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که امارت اسلامی برای همه‌شمول‌شدن باید از چهره‌های بی‌طرف و متخصص کار گیرد.

او می‌افزاید: «کشورهای دیگر می‌خواهند که با همه‌شمول‌شدن حکومت جدید مهره‌های خود را جابه‌جا کنند و بهتر این است که امارت اسلامی باید برای همه‌شمول‌شدن از چهره‌های بی‌طرف و متخصص کار بگیرد. این کار به خیر مردم است و به تأمین صلح و ثبات سراسری در کشور نیز کمک می‌کند.»

از سویی هم، عبدالجبار اکبری، یکی دیگر از آگاهان مسائل سیاسی، در واکنش به گفته‌های نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، می‌گوید که کشورهای خارجی تلاش دارند اشخاص مورد نظر شان را در حکومت مشارکتی بگمارند. آقای اکبری، از امارت اسلامی می‌خواهد که برای تشکیل حکومت مشارکتی، اشخاص شایسته و متخصص را بگمارد.

با این حال، بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، نیز در واکنش به گفته‌های نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در باره‌ی حکومت همه‌شمول، می‌گوید که این گفته‌های او نظر شخصی خودش است و امارت اسلامی در این باره حرفی به گفتن ندارد. او، می‌افزاید: «گفته‌های نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در باره‌ی حکومت همه‌شمول، نظر شخصی خودش است و امارت اسلامی در این مورد چیزی به گفتن ندارد.»

این در حالی است که با گذشت بیش از یک سال از حاکمیت امارت اسلامی بر افغانستان، هنوز هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است. مبارزه با تروریزم، احترام به حقوق بشر و تشکیل دولت فراگیر، از جمله خواسته‌های اصلی کشورها برای به‌رسمیت‌شناختن امارت اسلامی است.

(سلام وطندار)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x