دولت و سیاست های ناقص، افغانستان را به سمت بحران سوق می دهد

داکتر عمر زاخیلوال وزیر مالیه پیشین افغانستان که از سیاستمداران حامی طالبان به شمار می رود، دولت و سیاست های این گروه را ناقص خواند.

او در مصاحبه با یک تلویزیون خارجی در لندن اظهار داشت که مستقیما به رهبران طالبان در کابل هشدار داده است که چنین اقدامی منجر به بحران در افغانستان خواهد شد.

زاخیلوال، در عین حال، به اختلافات با رهبران طالبان اشاره کرد و گفت که این اختلافات بر سر حکومت، اختلافات راجع به مسائل قومی و منطقه ای، چگونگی و میزان سهم احزاب دیگر که در دولت گنجانده شوند و موضوع شریعت می باشد.

زاخیلوال زمان سفر فیض حمید رئیس اداره استخبارات پاکستان به افغانستان را در آن زمان را نامناسب خواند و به نفوذ پاکستان بر حاکمیت طالبان اشاره کرد.

عمر زاخیلوال در این مصاحبه به شدت از رئیس جمهور غنی انتقاد کرد و او را برای رهبری افغانستان ناتوان خواند.

زاخیلوال غنی را به فساد متهم کرد و افزود که فساد و بحران در دوران حکومت پیشین تشدید شده بود و دیکتاتوری او به سقوط رژیم منجر شده است.

او از سیاستمداران افغان خواست که مانند او به کابل بازگردند و در گفتگوی رودررو با طالبان نگرانی های خود را با او در میان بگذارند.

زاخیلوال به این سؤال که آیا رضایتی در این زمینه وجود دارد یا خیر، پاسخ روشنی نداشت و خود را مثال زد و گفت که در حال مقابله با رهبران طالبان در مورد کاستی های حکومت آنهاست.

داکتر زاخیلوال در این مصاحبه پیام روشنی در مورد حل بحران افغانستان نداشت، اما با وجود اینکه رهبران طالبان دیگر احزاب سیاسی را نادیده گرفته و خواستار بیعت با امیر خود هستند، عنوان می کند که تشکیل دولت فراگیر به خیر و صلاح کشور خواهد بود. 

در همین حال، سفیر پیشین در پاکستان با هر گونه مقاومت در برابر طالبان مخالفت کرد و ان را بیهوده خواند.

اظهارات وی در حالی بیان می شود که رحمت الله نبیل، رئیس سابق امنیت ملی افغانستان، هفته گذشته در مصاحبه با فارین پالیسی گفت که پاکستان بر طالبان فشار می آورد تا تکنوکرات های افغان که با پاکستان متحد هستند را در دولت بگنجاند.

زاخیلوال، همراه با گلبدین حکمتیار و حامد کرزی، تنها سیاستمدار برجسته افغان بودند که برای دیدار با فیض حمید، رئیس استخبارات پاکستان، درهوتل سرینا در کابل دیدار داشتند.
تاند
۲۰۲۱/۷/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x