دومین نظامی ارشد کنونی بریتانیا شواهد کشتار افغان‌ها را به پلیس نظامی گزارش نداده بود

تحقیقات بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که یکی دیگر از ژنرالان ارشد بریتانیا شواهد کتبی مبنی بر وقوع جنایات جنگی در افغانستان را دریافت کرده است، اما به پلیس نظامی اطلاع نداده است.

بخش پانورامای بی‌بی‌سی افشا کرد که به ژنرال گوین جنکینز در سال ۲۰۱۱ گفته شده بود که اعضای نیروهای هوایی ویژه بریتانیا بازداشت‌شدگانی را که به آن‌ها دستبند زده شده بود، به طور فراقانونی به قتل رسانده‌اند.

ژنرال جنکینز که اکنون دومین افسر ارشد در نیروهای مسلح بریتانیا است در آن زمان، در جواب نوشت که در این زمینه نیاز به «تحقیقات کامل» است.

ژنرال جنکینز به جای گزارش شواهد، آن را در گاوصندوق قفل کرد. او به درخواست‌های بی‌بی‌سی برای اظهار نظر پاسخی نداده است.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که کاملاً متعهد به حمایت از تحقیقات عمومی در مورد ادعاهای مربوط به قتل‌های فراقانونی است.

عدم ارجاع مدارک به پلیس نظامی قبلاً در دادگاه فاش شده بود، اما هویت افسران دخیل در این پرونده توسط وزارت دفاع از مردم مخفی شده بود.

بر اساس قوانین بریتانیا، افسران فرمانده قانوناً موظف هستند، در صورتی که از شواهدی مبنی بر ارتکاب جنایت جنگی مطلع شوند، به پلیس نظامی اطلاع دهند.

اما پرونده حاوی شهادت به مدت چهار سال در گاوصندوق قفل شد که فقط تعداد کمی از افسران آن را می‌دانستند، زیرا ژنرال جنکینز در رده‌های نیروهای مسلح ارتقا یافت تا اینکه یک افشاگر جداگانه نیروهای ویژه پلیس نظامی سلطنتی را از وجود آن مطلع کرد.

در همان ماهی که ژنرال جنکینز این پرونده محرمانه را ایجاد کرد، او رئیس تمام نیروهای ویژه بریتانیا در افغانستان شد. او به سمت مدیر نیروهای ویژه بریتانیا و سپس معاون رئیس ستاد دفاعی، دومین پست ارشد در ارتش تبدیل شد، ترفیعی که باعث شد او از یک ژنرال دو ستاره به یک ژنرال چهار ستاره مبدل شود.

پس از گزارش‌های تحقیقی بی‌بی‌سی و دیگران در مورد حملات شبانه توسط نیروهای ویژه هوایی بریتانیا، اتهامات کشتار فراقانونی توسط این نیروها در افغانستان در حال حاضر موضوع یک تحقیق رسمی به رهبری یک قاضی در دادگاه سلطنتی است.

سال گذشته برنامه تحقیقی پانورامای بی‌بی‌سی در گزارشی افشا کرد که یک واحد نیروهای ویژه بریتانیا طی یک ماموریت شش ماهه، دست‌کم ۵۴ افغان را به طور عمدی و در شرایط مشکوک کشته است.

افسر ارتش به ژنرال جنکینز چه نوشته بود؟

در ماه مارچ/مارس ۲۰۱۱، ژنرال جنکینز افسر فرمانده سرویس ویژه دریایی یعنی یکی از ارشدترین افسران در نیروهای ویژه بریتانیا بود.

در آن ماه، یکی از افسران تحت فرماندهی او گفتگویی را گزارش کرد که در آن یکی از اعضای نیروهای هوایی ویژه ظاهراً به او اعتراف کرده بود که واحدهای نظامی ارتش به طور غیرقانونی افراد غیرمسلح و بازداشت‌شدگان را طی حملات تهاجمی و سریع شبانه می‌کشند.

ژنرال جنکینز به این افسر دستور داد تا یک مکتوب رسمی بنویسد. در آن مکتوب آن افسر نوشت که سرباز عضو نیروی ویژه به او گفته بود که واحدهای ارتش در طول حملات شبانه همه مردان «در سن جنگ» را می‌کشند، صرف نظر از اینکه آنها تهدیدی هستند یا خیر.

مردان «در سن جنگ» توسط تیم‌های نیروهای ویژه به عنوان افرادی تعریف شده‌اند که تصور می‌شود ۱۵ سال یا بیشتر سن داشته باشند.

این افسر همچنین نوشته بود: «گفته شد در یک مورد بالشی روی سر فردی که با تپانچه کشته شد، قرار داده شده است.»

این افسر همچنین نوشت که سرباز نیروی ویژه تلویحاً گفته است که در نزدیک یا بر روی اجساد افغان‌های غیرمسلح کشته‌شده در این حملات اسلحه کار گذاشته شده و سپس برای توجیه قتل از آنها عکس گرفته شده است.

پس از خواندن مکتوب این افسر، ژنرال جنکینز مستقیماً به مافوق خود، ژنرال جاناتان پیج، مدیر وقت نیروهای ویژه بریتانیا، نامه نوشت.

ژنرال جنکینز در زیر عنوان «ادعاهای قتل‌های فراقانونی توسط نیروهای ویژه بریتانیا» نوشت که او «مدتی پیش از شایعاتی مبنی بر اجرای اعدام‌های فراقانونی افرادی که ادعا شده وابسته به طالبان هستند، اطلاع یافته بود.»

او افزود: «با این حال، اکنون اطلاعات بیشتری از ماهیت آن به من رسیده است که مرا به طور جدی نگران وجهه [نیروهای ویژه بریتانیا] می‌کند.»

ژنرال جنکینز به ژنرال پیج نسبت به وجود «رویکرد غیررسمی» در میان سربازان برای کشتار هر مرد افغان طی یک حمله «در سن جنگ صرف نظر از این که تهدید فوری هستند یا نه» هشدار داد.

او همچنین نوشت که این موضوع نیاز به «تحقیقات کامل» دارد.

دو روز پس از آن هم معاون ژنرال پیج به او مدارک محرمانه‌ای مرتبط با نگرانی ژنرال جنکینز از افشاگران در داخل نیروهای ویژه فرستاد که گزارش‌دهی آن‌ها را تایید می‌کرد.

ژنرال پیج به یادداشت ژنرال جنکینز پاسخ داد و دستور یک بررسی رسمی نادر از تاکتیک‌های مورد استفاده واحدهای نیروهای هوایی ویژه در حملات شبانه را داد که طی آن یک افسر نیروهای ویژه برای مصاحبه با پرسنل این واحدها در افغانستان مستقر شد.

بی‌بی‌سی دریافته که این افسر از هیچ یک از محل‌های حملات بازدید نکرده و با شاهدان خارج از ارتش مصاحبه نکرده است و بازبینی وی در کمتر از یک هفته انجام شده است. اسناد دادگاه نشان می‌دهد که گزارش وی توسط افسر فرمانده واحد نیروهای ویژه هوایی مسئول قتل‌های مشکوک امضا شده است.

پس از انتصاب ژنرال جنکینز به عنوان رئیس نیروهای ویژه بریتانیا در افغانستان، در آوریل/اپریل ۲۰۱۱، قتل‌های مشکوک افراد غیرمسلح افغان ادامه یافت.

ژنرال جنکینز به مدت یک سال به این سمت خدمت کرد، سپس به عنوان دستیار نظامی دیوید کامرون،‌ نخست‌وزیر وقت گماشته شد که در این سمت تا ۲۰۱۴ باقی ماند.

در آن سال، پلیس نظامی سلطنتی تحقیقاتی را آغاز کرد که طی آن ده‌ها قتل مشکوک فراقانونی توسط اعضای نیروهای ویژه هوایی را در نیمه اول سال ۲۰۱۱ بررسی کرد. تحقیقات بعداً بدون هیچ اتهامی بسته شد. تصمیمی که باعث تعجب برخی از اعضای ارشد دولت و اعضای بلندرتبه ادارات خدمات غیرنظامی شد.

بازرسان پلیس نظامی بریتانیا به بی‌بی‌سی گفته‌اند که اجازه انجام تحقیقات کامل و مستقل درباره قتل‌های نیروهای ویژه را ندارند. بازرسان گفتند که از مصاحبه با شاهدان کلیدی و جمع‌آوری شواهد پزشکی قانونی جلوگیری شده و به آنها دستور داده شد تا مظنونان رسمی را کنار بگذارند.

وزارت دفاع به بی‌بی‌سی گفت که کاملاً متعهد به حمایت از تحقیقات عمومی است که در سال ۲۰۲۲ آغاز شده و حال حاضر در دادگاه سلطنتی در حال انجام است و اظهار نظر در مورد هر گونه ادعایی که ممکن است در این زمینه باشد، مناسب نیست.

نه ژنرال جنکینز و نه ژنرال پیج به درخواست های بی‌بی‌سی برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x