دیدبان حقوق‌بشر طالبان را به ‘کشتار نظامیان پیشین افغانستان’ متهم کرد

دیدبان حقوق‌بشر  طالبان را به اعدام صحرایی و ناپدید کردن‌ اجباری بیش از ۱۰۰ تن از منسوبین نیروهای امنیتی و دفاعی و امنیت ملی پیشین افغانستان متهم کرده است. 

بر اساس گزارش دیدبان حقوق‌‌بشر که بر اساس معلومات تهیه شده، بین ماه‌های اگست و اکتوبر تنها در ولایت‌های غزنی، هلمند، قندهار و کندز بیش از ۱۰۰ نفر کشته شده اند.

پاتریشیا گاسمن،‌ پژوهشگر ارشد این سازمان و نویسندهٔ‌ این گزارش، در مصاحبه‌ای با صدای امریکا گفته است که طالبان افرادی را هدف قرار داده اند که در گذشته بر ضد آنان می‌جنگیدند.

او افزود: “بر اساس تحقیقات که ما انجام دادیم، بسیاری از این افراد واقعاً در خط مقدم جبهه [در مقابل طالبان] قرار داشتند؛ افرادی که در مناطق خاص از سوی طالبان شناسایی شده بودند.” 

سازمان دیدبان حقوق بشر میگوید این معلومات را از ۴۰ نفر با مصاحبه حضوری و از ۲۷ نفر بطور مصاحبه تلفونی جمع آوری کرده است.

بر اساس این گزارش، رهبری طالبان اعضای قوای امنیتی پیشین افغانستان را هدایت دادند تا تسلیم شوند و نامهٔ عفو به دست بیاورند تا مصوونیت آنان تضمین شود.

اما دیدبان حقوق‌بشر گفته است که طالبان با استفاده از این روش، اعضای قوای امنیتی حکومت پیشین افغانستان را تشخیص داده و آنان را اعدام صحرایی کردند و یا هم چند روز پس از ثبت نام، آنان به طور اجباری ناپدید شدند و سپس اقارب آنان، اجساد‌ شان را پیدا کردند. 

در این حال امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در دو روز گذشته در شهر دوحه پایتخت قطر با توماس وست نماینده خاص امریکا در امور افغانستان ملاقات کرده و دو هیئت روی مسائل سیاسی، اقتصادی، بشری، صحی، تعلیمی، امنیتی، کمک‌رسانی و همچنان فراهم‌آوری تسهیلات لازم بانکی بحث کرده اند.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، ایالات متحده دست کم ۱۲۵ هزار نفر را که اکثر‌ شان شهروندان افغانستان بودند، به خارج از آن کشور انتقال داد. 

اما هنوز هم، همه روزه هزاران نفر بنابر دلایل مختلف از جمله فقر، بیکاری و ترس از انتقام‌جویی طالبان کشورش‌شان را ترک می‌کنند.
پشتو صدای آمریکا
۲۰۲۱/۳۰/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x