دیدبان صلح افغانستان: مقام‌های محلی طالبان در برابر گرفتن مالیات مجوز حمل سلاح صادر می‌کنند

دیدبان صلح افغانستان از بازار گرم خرید و فروش و همچنان تکثیر اسلحه‌های امریکایی پس از حاکمیت طالبان بر کشور گزارش داده است.

این نهاد روز چهارشنبه، ۱۴ سرطان، با نشر گزارشی گفته است که بیشتر این سلاح‌ها در ولایت‌های هلمند، قندهار و ننگرهار خرید و فروش می‌شوند.

براساس این گزارش، مقام‌های محلی طالبان در برابر گرفتن مالیات، مجوز حمل سلاح صادر می‌کنند و این امر از یک سو درآمد مقام‌های این گروه را افزایش داده و از سوی دیگر قدرت آ‌ن‌ها را گسترش می‌دهد.

این گزارش بربنیاد تحقیقات میدانی در اواخر سال ۲۰۲۲ در ولایت‌های هلمند، قندهار و ننگرهار به‌ویژه مناطق مرزی تهیه شده است.

پژوهشگران این نهاد از دست‌کم شش بازار سلاح در این ولایت دیدار کردند و با کسانی که در معامله و قاچاق سلاح‌های کوچک دست داشتند و همچنان اعضای رده پایین گروه طالبان گفت‌وگو کرده‌اند.

آنان همچنان، شاهد نقل‌وانتقال سلاح‌ها در مناطق مرزی بوده‌اند. با وصف این‌که نیروهای استخبارات طالبان اقدام به ضبط سلاح کردند، اما جریان خرید و فروش و قاچاق اسلحه همچنان ادامه داشته است.

به گفته این سازمان، در پی فروپاشی دولت پیشین افغانستان از یک سو قیمت سلاح کاهش یافته و از سوی دیگر، دسترسی به سلاح افزایش یافته است.

در گزارش آمده است که طالبان تمایل چندانی به جلوگیری از خرید و فروش اسلحه‌های امریکایی ام-۴ و ام-۱۶ و دوربین‌های دید شب و حرارت‌یاب و انتقال آن‌ها به پاکستان ندارد.

دیدبان صلح افزوده که انبارهای سلاح‌های امریکایی در منطقه به گردش افتاده و گروه‌های متحد طالبان مانند تحریک طالبان پاکستان به ساده‌گی می‌توانند به این گونه سلاح‌ها دسترسی پیدا کنند.

دیدبان صلح افغانستان یک نهاد غیردولتی مستقر در امریکا است که پیش از این بربنیاد مجوز وزارت اقتصاد افغانستان در کشور فعالیت می‌کرد.

این نهاد در زمینه صلح و امنیت در افغانستان گزارش و تحلیل تهیه می‌کند و در معرفی خود در وبسایتش نوشته که با شبکه گسترده‌ای از خبرنگاران و فعالان مدنی در افغانستان ارتباط دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x