دیده بان حقوق بشر: سیاست های آموزشی طالبان به پسران نیز آسیب می رساند

دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه مدعی شد که سیاست های آموزشی که توسط طالبان در افغانستان اجرایی می شود، به پسران و دختران نیز آسیب می رساند.

این سازمان غیردولتی در گزارشی گفت: “دیده بان حقوق بشر با پسران و والدین شان در 8 ولایت از 34 ولایت افغانستان مصاحبه کرده و به وخامت نگران کننده دسترسی پسران به آموزش و کیفیت آموزش آنها پی برده است. این مسئله نه تنها پیامدهای جدی برای آنها و خانواده هایشان دارد، بلکه برای آینده کشور، از جمله در رابطه با حقوق زنان و به طور کلی حقوق بشر در افغانستان نگران کننده است.”

این سازمان، طالبان را به خاطر سیاست‌های «سواستفاده گرانه» شان که به زنان اجازه آموزش به پسران را نمی‌دهد – گاهی معلمان مردی را که حتی «بی‌صلاحیت» هستند یا حتی بدون معلم می باشند، متعلمین را به آنها واگذار کرده، محکوم می کند.

آنها همچنین تنبیه بدنی و تغییر آشکار برنامه درسی در مکاتب به عنوان شرایطی که منجر به ترک تحصیل تعداد زیادی از پسران می‌شود انتقاد کردند. قابل توجه است که طالبان همچنین موضوعات ویژه و خاصی را مانند هنر، ورزش، انگلیسی و آموزش مدنی را از فهرست عناوین درسی حذف کرده اند.

سحر فطرت، دستیار پژوهشگر حقوق زنان در دیده‌بان حقوق بشر و نویسنده این گزارش، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: “طالبان آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سیستم آموزشی افغانستان برای پسران و همچنین دختران وارد می‌کنند”.

او همچنین افزود: “با آسیب رساندن به کل نظام تعلیمی در کشور، نسلی را از کسب آموزش باکیفیت محروم می سازند”.

این در حالیست که با توجه به تفسیر شدید طالبان از قوانین اسلامی که منجر به ممنوعیت حضور زنان در دانشگاه ها شد، برخی از زنان افغان به یادگیری آنلاین روی آورده اند.

 

 

 

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x