دیدگاه مثبت میان افغانستان و کشور های منطقه میتواند جواب به دسیسه های مغرضان باشد

نگرانی ها در مورد افغانستان ناموجه است؛ این کشور هیچگاه عامل ناامنی دیگران بوده نمی تواند. اخیرا سران کشورهای آسیای مرکزی با رئیس شورای اروپا در آستانه مرکز قزاقستان دیدار داشته اند که در آن افغانستان و امنیت مرزها محور بحث بوده است. طرف‌ها در این دیدار ، با ابراز نگرانی درباره وضعیت کنونی افغانستان بر ضرورت گسترش تعامل در ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان، تأکید کردند و همچنین درباره همکاری دو طرف در زمینه مدیریت و امنیت مرزها، مبارزه مشترک با تروریزم ، جنایات سازمان یافته ، قاچاق انسان، قاچاق اسلحه‌ و قاچاق مواد مخدر بحث و تبادل نظر کردند.

امارت اسلامی از هر نشستی که بتواند،  باعث تحول مثبت در روابط افغانستان با کشور های دیگر ، به خصوص تحول در مناسبات افغانستان با همسایه ها و کشور های منطقه شود،  استقبال می کند ؛ مگر تاکید بر براین دارد که کشور های همسایه و منطقه در باره افغانستان دیدگاه مستقلانه اختیار کنند و اوضاع را از دید خود و مبتنی بر واقعیت ها دنبال کنند. در این جای شک نیست که افغانستان در شرایط فعلی از یک بحران اقتصادی و انسانی رنج می‌برد و این شرایط پس از اعمال تحریم ها برافغانستان، بدتر شده است.

وضعیت نامناسب اقتصادی که افغانستان با آن دچار مشکل است  و این که نظام موجود حاضر نیست به بیگانگان امتیاز دهد، باعث شده که دید کینه توزانه در باره افغانستان در میان کشور ها ترویج شود.  امریکا و کشور های غربی در رابطه به افغانستان و منطقه ، برنامه های راهبردی دارند؛ در این برنامه ها  به بحث کشاندن  آسیای مرکزی به محور منافع امریکا و غرب یک بحث اصلی است و این زمانی امکان پذیر است که افغانستان مکان ناامن جلوه داده شود و نشست رئیس شورای اتحادیه اروپا با سران کشور های آسیای میانه  و همچنان دید باز دید منظم مقام های امریکایی از کشور های آسیای میانه در همین راستا صورت گرفته است.

ضروری است که کشور های همسایه افغانستان بخصوص جمهوریت های آسیای میانه، متوجه برنامه های راهبردی بیگانگان در منطقه باشند. واقعیت این است که کشور های مغرض که دور از جغرافیای افغانستان و آسیای مرکزی قرار دارند جدا تصمیم گرفته اند که دریک جغرافیای دیگر، جنگ نیابتی را بازکنند.

زشت تر این که ، در این برنامه  افغانستان را اسباب بازی های بزرگ خود قرار داده اند و با نام های مختلف،  آسیای میانه را از آدرس این کشور دچار تشویش و نگرانی میکنند. در حالی که روابط مثبت و مفید دوجانبه و چند جانبه میان افغانستان، روسیه ، چین، هند، ایران و آسیای مرکزی می تواند راهکاری برای پایان بخشیدن به دسیسه مغرضان باشد که دیگران برای آن زمینه سازی میکنند. در اینجا لازم است که کشور های همسایه و اطراف افغانستان ، نسبت به هم دیدگاه مثبت  داشته باشند و این می توانند پاسخ به دسیسه باشند که دیگران به کار میگیرند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x