ذبیح‌الله مجاهد: در صورت منفعت کشور، در نشست دوحه شرکت می‌کنیم

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید در صورت منفعت کشور، حاضر به اشتراک در نشست دوحه هستند.

آقای مجاهد اطمینان می‌دهد که پس از بررسی آجندای نشست سوم دوحه، اگر این آجندا به نفع افغانستان باشد، در این نشست شرکت خواهند کرد.

او هم‌چنان می‌افزاید که در نشست پیش‌رو در دوحه، باید روی تعامل بیش‌تر با امارت اسلامی، رفع ممنوعیت‌ها بر مقام‌های حکومت سرپرست و مسایل کلیدی افغانستان گفت‌وگو شود.

سخن‌گوی امارت اسلامی در این باره گفت: «ما آن را تحت بررسی داریم، اگر به منفعت افغانستان باشد، بدون شک ما اشتراک خواهیم کرد و اگر شرایط افغانستان مدنظر گرفته نشود و این نشست‌ها بخاطر این ایجاد شود که افغانستان را پراکنده نشان بدهد، بدون شک ما در این نشست حضور پیدا نخواهیم کرد.»

ذبیح‌الله مجاهد هرچند درباره شرط‌های تازه حکومت سرپرست برای اشتراک در نشست سوم دوحه چیزی تازه‌ای نمی‌گوید؛ اما شرایط مهم‌اش را برای عدم اشتراک نماینده آنان در نشست دوم دوحه چنین بیان می‌کند.

– حضور نماینده امارت اسلامی در صورت عدم اشتراک دیگر چهره‌های سیاسی
– دیدار سرپرست وزارت خارجه در سطح بالا با دبیرکل سازمان ملل متحد و گفت‌وگو روی مسایل مهم افغانستان
– و عدم گفت‌وگو درباره مسایل داخلی افغانستان

از شرایط مهم حکومت سرپرست بود که در صورت پذیرفته شدن آن، امارت اسلامی در نشست دوم دوحه اشتراک می‌کرد.

سخن‌گوی امارت اسلامی افزود: «یکی از شرط‌ها در قبل این بود که باید به نمایندگی از افغانستان تنها امارت اسلامی آن‌جا حضور داشته باشد تا وحدت افغانستان باید تمثیل شود در نشست، این چیزی بسیار مهم بود برای ما.»

برخی از آگاهان مسایل سیاسی نیز در پیوند به اشتراک نماینده امارت اسلامی در نشست سوم دوحه، می‌گویند اگر نماینده حکومت سرپرست در این نشست حضور نداشته باشد، همانند نشست‌های قبلی بی‌نتیجه خواهد بود.

معین‌گل سمکنی آگاه مسایل سیاسی در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «طالبان هم خواستار این شدند که پیش از این‌که این نشست دایر شود، دوباره مثل نشست دومی نشود باید روی مسایل عمده آن به توافق برسند.»

ذکی‌الله محمدی آگاه دیگر مسایل سیاسی گفت: «این یک نشست سرنوشت‌ساز است، یک نشست حیاتی است در صورت که امارت اسلامی خودش اشتراک بکند و خواست‌های مشروع جهان را بپذیرد.»

قرار است نشست سوم دوحه درباره افغانستان به تاریخ ۳۰ جون و اول جولای در شهر دوحه قطر برگزار شود.

ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید که در نشست قبلی دوحه به دلیل پذیرفته‌نشدن خواست‌های آنان اشتراک نکردند.

پیش از این، معاون سیاسی ریاست‌الوزرا و سرپرست وزارت خارجه در دیدار با هیات قطری گفته بود که اشتراک موثر آنان در نشست سوم دوحه، مشروط بر پذیرفته‌شدن خواست‌های امارت اسلامی است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x