رئیس جمهور آمریکا، جو بایدن باید بشرمد!

پس از سرنگونی نظام تحمیل شده و حاکمیت امارت اسلامی افغانستان، دولت آمریکا ذخایر پولی افغانستان را مسدود کرد و سپس جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که بخشی از این پول به قربانیان سپتمبر اختصاص داده خواهد شد و بخشی از آن صرف کمک های بشردوستانه به افغان ها می شود و به دولت افغانستان داده نمی شود!! پول افغان ها اما در اختیار آمریکایی ها!

کاملا یک عمل جدید و در تضاد با تمام قوانین بین المللی، یک اقدام غیراخلاقی و غیرانسانی و خصومت آشکار و ظالمانه با مردم افغانستان است، واقعه ۱۱ سپتامبر به هیچ وجه مربوط به افغان ها نیست و از سوی افغان ها نیز انجام نشده است. در این امر افغان ها نه مستقیم و نه غیرمستقیم دخیل بوده اند، طراحان، حامیان، برنامه ریزان و عاملان این حادثه همگی امریکایی یا اتباع بومی امریکا و یا افرادی که شهروند امریکایی بوده اند، میباشند.

بایدن رئیس جمهور ایالات متحده بارها کوشش کرده تا بخش زیادی از پول ذخایر پول افغانستان را به عنوان غرامت بین قربانیان حادثه 11 سپتامبر تقسیم کند، اما خانواده های قربانیان شجاعانه تصمیم رئیس جمهور خود را رد کرده و می گوید که این پول برای مردم یک کشور فقیر و فقیر است. ما همه مردم افغانستان از چنین تصمیم صادقانه خانواده های قربانیان حادثه ۱۱ سپتمبر استقبال می کنیم و به آنها می گوییم که در پرتو واقعیات به تصمیم ظالمانه رئیس جمهورتان جواب مناسب داده اید. محکمه نیویارک اخیرا درخواست پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان ۱۱ سپتمبر از وجوه مسدود شده افغانستان بانک را رد کرد.

همین مورد برای بایدن رئیس جمهور آمریکا بس است و سیلی سنگینی است بر صورت او که مردم و دادگاه حکم او را رد می کنند، دولت آمریکا و رئیس جمهورش ملامت نیستند، آمریکا و ۵۲ حامی آن در افغانستان شکستی تاریخی و شرم آور متحمل شدند. وجه آمریکا در سطح داخلی و بین المللی دچار صدمه شدیدی شده است و پس از شکست شرم آور، هیچ توجیهی برای مردم و حامیان بین المللی خود ندارد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با پرداخت غرامت به قربانیان حادثه 11 سپتامبر از پول های مسدود شده بانک افغانستان کوشش می کرد تا حمایت مردم آمریکا را جلب کند و با این کار شکست شرم آور خود را پنهان کند اما قربانیان حادثه اظهار داشتند که ما پول های مسدود شده افراد فقیر را به عنوان غرامت نمی گیریم، همچنین دادگاه نیویورک نیز تصمیم بایدن را رد کرد.

رئیس جمهور یکی از ابرقدرت های بزرگ جهان باید به چالش کشیده شود که ذخایر پولی یک کشور مظلوم و فقیر را مسدود می کند و سپس آن را در قالب غرامت بین خانواده های قربانیان چنین حادثه ای توزیع می کند. همه شواهد و مدارک نشان دهند که این کار را خودشان انجام دادند، حتی اگر دولت آمریکا بسیار فقیر شده باشد، ما افغان ها می توانیم به قربانیان ۱۱ سپتمبر در کشور خود کمک مالی جمع آوری کنیم و به آنها کمک مالی کنیم، هرچند ما افغان ها درمانده و فقیر هستیم اما شجاعت و شرافت خود را از دست نمی دهیم.

در 20 سال گذشته میلیون ها نفر توسط آمریکا و متحدانش کشته شدند، هزاران نفر معلول شدند، هزاران خانه ویران شد، صدها و هزاران کودک به دلیل جنگ ها و جنبه اقتصادی کشور از تحصیل محروم شدند. و ۷۰ درصد مردم از نظر اقتصادی به عقب برگشتند، نه سرک مناسب داریم، نه شفاخانه، نه مکتب و نه دانشگاه و در مجموع می توان گفت که از همه امکانات زندگی محروم بوده و میلیارد ها دالر به افغان ها زیان وارد کرده اند.

آمریکا و متحدانش باید درک کنند که افغان ها خواهان غرامت زیان های شان در طول بیست سال اشغال هستند که بالغ بر میلیاردها دالر می شود و آمریکا و متحدانش باید این غرامت را به افغان ها بپردازند. ما به مقامات آمریکایی می گوییم؛ این ما نیستیم، بلکه شما هستید که باید زیان های ناشی از حمله به افغانستان را جبران کنید، زیرا شما به سرزمین ما و به کشور ما حمله کردید.

(دیلی شهاده)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x