رئیس جمهور آمریکا، جو بایدن باید بشرمد!

پس از سرنگونی نظام تحمیل شده و حاکمیت امارت اسلامی افغانستان، دولت آمریکا ذخایر پولی افغانستان را مسدود کرد و سپس جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که بخشی از این پول به قربانیان سپتمبر اختصاص داده خواهد شد و بخشی از آن صرف کمک های بشردوستانه به افغان ها می شود و به دولت افغانستان داده نمی شود!! پول افغان ها اما در اختیار آمریکایی ها!

کاملا یک عمل جدید و در تضاد با تمام قوانین بین المللی، یک اقدام غیراخلاقی و غیرانسانی و خصومت آشکار و ظالمانه با مردم افغانستان است، واقعه ۱۱ سپتامبر به هیچ وجه مربوط به افغان ها نیست و از سوی افغان ها نیز انجام نشده است. در این امر افغان ها نه مستقیم و نه غیرمستقیم دخیل بوده اند، طراحان، حامیان، برنامه ریزان و عاملان این حادثه همگی امریکایی یا اتباع بومی امریکا و یا افرادی که شهروند امریکایی بوده اند، میباشند.

بایدن رئیس جمهور ایالات متحده بارها کوشش کرده تا بخش زیادی از پول ذخایر پول افغانستان را به عنوان غرامت بین قربانیان حادثه 11 سپتامبر تقسیم کند، اما خانواده های قربانیان شجاعانه تصمیم رئیس جمهور خود را رد کرده و می گوید که این پول برای مردم یک کشور فقیر و فقیر است. ما همه مردم افغانستان از چنین تصمیم صادقانه خانواده های قربانیان حادثه ۱۱ سپتمبر استقبال می کنیم و به آنها می گوییم که در پرتو واقعیات به تصمیم ظالمانه رئیس جمهورتان جواب مناسب داده اید. محکمه نیویارک اخیرا درخواست پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان ۱۱ سپتمبر از وجوه مسدود شده افغانستان بانک را رد کرد.

همین مورد برای بایدن رئیس جمهور آمریکا بس است و سیلی سنگینی است بر صورت او که مردم و دادگاه حکم او را رد می کنند، دولت آمریکا و رئیس جمهورش ملامت نیستند، آمریکا و ۵۲ حامی آن در افغانستان شکستی تاریخی و شرم آور متحمل شدند. وجه آمریکا در سطح داخلی و بین المللی دچار صدمه شدیدی شده است و پس از شکست شرم آور، هیچ توجیهی برای مردم و حامیان بین المللی خود ندارد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با پرداخت غرامت به قربانیان حادثه 11 سپتامبر از پول های مسدود شده بانک افغانستان کوشش می کرد تا حمایت مردم آمریکا را جلب کند و با این کار شکست شرم آور خود را پنهان کند اما قربانیان حادثه اظهار داشتند که ما پول های مسدود شده افراد فقیر را به عنوان غرامت نمی گیریم، همچنین دادگاه نیویورک نیز تصمیم بایدن را رد کرد.

رئیس جمهور یکی از ابرقدرت های بزرگ جهان باید به چالش کشیده شود که ذخایر پولی یک کشور مظلوم و فقیر را مسدود می کند و سپس آن را در قالب غرامت بین خانواده های قربانیان چنین حادثه ای توزیع می کند. همه شواهد و مدارک نشان دهند که این کار را خودشان انجام دادند، حتی اگر دولت آمریکا بسیار فقیر شده باشد، ما افغان ها می توانیم به قربانیان ۱۱ سپتمبر در کشور خود کمک مالی جمع آوری کنیم و به آنها کمک مالی کنیم، هرچند ما افغان ها درمانده و فقیر هستیم اما شجاعت و شرافت خود را از دست نمی دهیم.

در 20 سال گذشته میلیون ها نفر توسط آمریکا و متحدانش کشته شدند، هزاران نفر معلول شدند، هزاران خانه ویران شد، صدها و هزاران کودک به دلیل جنگ ها و جنبه اقتصادی کشور از تحصیل محروم شدند. و ۷۰ درصد مردم از نظر اقتصادی به عقب برگشتند، نه سرک مناسب داریم، نه شفاخانه، نه مکتب و نه دانشگاه و در مجموع می توان گفت که از همه امکانات زندگی محروم بوده و میلیارد ها دالر به افغان ها زیان وارد کرده اند.

آمریکا و متحدانش باید درک کنند که افغان ها خواهان غرامت زیان های شان در طول بیست سال اشغال هستند که بالغ بر میلیاردها دالر می شود و آمریکا و متحدانش باید این غرامت را به افغان ها بپردازند. ما به مقامات آمریکایی می گوییم؛ این ما نیستیم، بلکه شما هستید که باید زیان های ناشی از حمله به افغانستان را جبران کنید، زیرا شما به سرزمین ما و به کشور ما حمله کردید.

(دیلی شهاده)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x