رئیس جمهور پاکستان: میزبانی از افغانها، مسئولیت سنگینی است!

عارف علوی، رئیس‌جمهور پاکستان در طی مصاحبه ای با صدای امریکا بخش اردو اظهار داشت که که کشورش قریب به به چهار دهه مسئولیت بزرگی را در میزبانی از افغان‌ها به دوش کشیده است.

علوی در این مصاحبه از تصمیم اسلام آباد مبنی بر اخراج افغان های مقیم پاکستان بدون اسناد قانونی، دفاع کرد.

او گفت که پناه دادن به شهروندان کشور همسایه به شدت بر اقتصاد و فرهنگ کشورش تأثیر گذاشته است.

من فکر می کنم که این یک مسئولیت بزرگ برای پاکستان بوده است. ما 30 الی 40 سال است که به 3.5 میلیون نفر پناه داده ایم. آنها برادران افغان و مسلمان ما هستند و این به شدت بر اقتصاد و معیشت ما تأثیر گذاشته است. دلیل آنکه وقتی همه این افراد دارای وظایف و شغل مناسب شدند، نیروی کار پاکستان 80 تا 100 میلیون نفر است و از این تعداد 3.5 میلیون نفر افغان هستند و این بر قسمت کار و نیروی کار بر شهروندان ما تاثیر دارد.

علوی با اشاره به ورود انبوه سلاح به پاکستان پس از جنگ شوروی در افغانستان گفت: «گفته می‌شود که فرهنگ کلاشینکف در اینجا با حضور افغان‌ها افزایش یافته است.»

پاکستان میزبان بیش از 4 میلیون افغان است که تقریباً 1.7 میلیون آنها فاقد مدارک قانونی برای اقامت هستند. بر اساس گزارش کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل، این کشور در حال حاضر میزبان حدود 1.4 میلیون پناهجوی افغان ثبت شده قانونی و نزدیک به 900 هزار مهاجر به عنوان مهاجر اقتصادی است.

آقای علوی که یک وظیفه عمدتاً تشریفاتی در حکومت این کشور دارد، شکایت نمود که جامعه بین‌الملل حمایت کافی برای میزبانی از یکی از بزرگترین جمعیت پناهندگان جهان به پاکستان ارائه نکرده است.

علوی در پاسخ به این سوال که آیا اخراج افغان‌ها اقدامی تلافی‌جویانه در برابر عدم اقدام طالبان علیه تروریسم فرامرزی است، علوی این دو موضوع را «مشکل همزمان» خواند.

علوی در پایان عنوان کرد که نمی‌داند چرا طالبان نگرانی‌های پاکستان را کاهش نداده‌اند، اما خاطرنشان کرد که کانال‌های ارتباطی نظامی و دیپلماتیک همچنان باز است.
http://surl.li/nfxer

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x