رده‌بندی جهانی صلح؛ افغانستان ‘ناآرام‌ترین’ کشور جهان است

موسسه اقتصاد و صلح در رده‌بندی جهانی صلح ۲۰۲۳، در میان ۱۶۳ کشور، افغانستان را در رده ناآرام‌ترین کشور جهان قرار داده است.

این موسسه گزارش خود را چهارشنبه (هفتم سرطان) در لندن منتشر کرد و در آن نوشت که وضعیت امنیتی افغانستان همچنان نامشخص است.

موسسه اقتصاد و صلح در هفدهمین گزارش سالانه خود وضعیت صلح را در ۱۶۳ کشور جهان در سال ۲۰۲۲ بررسی کرده است.

در این گزارش میزان آرامش کشورها براساس ارزیابی ۲۳ شاخص کیفی و کمی از جمله شمار قربانیان منازعات، میزان تلفات، درجه نظامی‌سازی، صادرات اسلحه، رویدادهای تروریستی، بی‌ثباتی سیاسی و آمار زندانیان بررسی شده است.

براساس این گزارش، در سال گذشته میلادی ۲۳۸ هزار نفر براثر منازعات در سراسر جهان کشته شدند. از نظر شمار تلفات، اتیوپیا با بیش از صد هزار کشته در صدر و اوکراین با ۸۲ هزار نفر تلفات در رده دوم قرار دارند.

موسسه اقتصاد و صلح در مورد افغانستان نوشته که اگرچه با خروج نیروهای بین‌المللی و روی کار آمدن طالبان، مرگ‌ومیر ناشی از درگیری با کاهش ۹۰ درصدی از ۴۳ هزار نفر به چهار هزار نفر در سال کاهش یافت، ولی هنوز هم ناآرام‌ترین کشور جهان است.

براساس این گزارش، ۴۶.۵ درصد درآمد ناخالص ملی افغانستان در سال ۲۰۲۲، قربانی خشونت شد. از این نظر، افغانستان پس از اوکراین قرار گرفته که بیش از ۶۳ درصد درآمد ناخالص ملی‌اش در این سال از دست رفت.

ادامه ناآرامی در افغانستان باعث شده که وضعیت این کشور همچنان نارنجی بماند و در میان کشورهایی قرار گیرد که خشونت در آن همچنان بر زندگی مردم مسلط است.

گزارش افزوده که خشونت در سراسر افغانستان همچنان گسترده است و احساس امنیت از نظر جرایم جنایی از ۸۴ درصد به ۷۷ درصد سقوط کرده است.

گزارش افزوده که تروریسم در افغانستان همچنان یک نگرانی جدی امنیتی شمرده می‌شود. نویسندگان گزارش از گروه دولت اسلامی شاخه خراسان معروف به داعش به عنوان گروه رقیب طالبان نام برده‌اند.

گزارش افزوده که اگرچه رویدادهای تروریستی در افغانستان در سال ۲۰۲۲ حدود ۷۵ درصد و تلفات ناشی از آن ۵۸ درصد کاهش یافت، ولی احتمال درگیری میان طالبان و داعش همچنان قوی است. به نظر نویسندگان گزارش، وضعیت امنیتی در افغانستان همچنان نامشخص است.

موسسه اقتصاد و صلح کشورهای یمن، سوریه، سودان جنوبی و جمهوری دموکراتیک کانگو را پس از افغانستان، به ترتیب ناآرام‌ترین کشورهای جهان دانسته است.

این موسسه کشورهای ایسلند، دنمارک، ایرلند، نیوزیلند و اترش را به ترتیب، در ردیف آرام‌ترین کشورهای جهان قرار داده است.
منبع: گلوبال فایننس

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x