رفت و آمد نماینده گان کمپنی های چین به افغانستان افزایش یافته است

روزنامۀ لاس انجلس تایمز به حضور چین در افغانستانِ زیر حاکمیت طالبان نگاهی کرده است.

در آغاز مطلب مفصلی در این مورد می خوانیم که پس از داخل شدن به کابل از طریق میدان هوایی، نخستین چیزی که چشم تان به آن می افتد اعلان تجارتی در مورد «چایناتاون» است، ساختمان ده طبقه ای واقع در منطقه تایمنی.

به نوشتۀ روزنامه، در طبقه زیرزمینی این ساختمان فروشگاه های محصولات چینی است، از لوازم خانه و دفتر گرفته تا بایسکل های برقی.

روزنامه می نویسد که بسیاری از مشتریان، نخست به دفتر یو مینگویِ ۵۱ ساله، موسس «چایناتاون» می روند، کسی که کار این مرکز را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد.

در ادامه آمده است، یو رئیس کمیتۀ تجارتی چین – افغانستان نیز است، دفتر نیمه رسمی ارتباطات برای تطبیق پروژۀ دلخواهش.

به نوشتۀ روزنامه، پروژۀ یو انتقال دادن تاجران چینی به افغانستان است.

لاس انجلس تایمز نوشته است، این دفتر تاجران را در قسمت دریافت ویزه، شناسایی بازار و برقراری ارتباطات یاری می رساند.

روزنامه نوشته است، قرارداد نخستین پروژه ای زیربنایی که میان یک شرکت چینی و حکومت طالبان امضا شد، پارک صنعتی ۲۱۶ میلیون دالری در شمال شرق کابل است.

در مطلب می خوانیم که این روز ها رفت و آمد بازدید کنندگانی که از سوی محافظان چینی بدرقه می شوند، به وزارت های حکومت طالبان غیر معمول نیست.

در ادامه از دید و بازدید رهبران محلی و مرکزی طالبان با نمایندگان شرکت های دولتی چین در سفارت افغانستان در پیکنگ نیز سخن گفته شده است.

به نوشتۀ روزنامه، سفارت چین در کابل یکی از محدود نمایندگی های دیپلوماتیک است که هنوز فعالیت دارد، هرچند چین به گونۀ رسمی حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

چین که از حضور جنگجویان اویغور در افغانستان نگران است، از سوی ایالات متحده بخاطر چیزی که نقض حقوق بشری مسلمانان اویغور در منطقۀ شینجن خوانده شده، مورد انتقاد قرار گرفته است.

نمایندۀ چین در نشست روز چهارشنبه «فارمت مسکو» در مورد افغانستان نیز حضور داشت در کنار نمایندگان هند، روسیه، تاجکستان، ترکمنستان، ازبکستان، ایران، قیرغزستان، قزاقستان و پاکستان.

(لس انجلس تایمز / ۱۷ نومبر ۲۰۲۲)
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x