رفع نواقص خط‌آهن خواف-هرات با همکاری ایران و افغانستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم، میرشفیع با اشاره به سیر اولین قطار باری در مسیر ریلی خواف_ هرات اظهار کرد: نخستین محموله از طریق راه آهن کشور ایران به مقصد ایستگاه روزنک ولایت هرات انتقال یافت.بر اساس قرارداد همکاری ایران و افغانستان مقرر شده کنسرسیوم توسعه ریلی افغانستان نواقص قطعه سوم خواف – هرات را طی 6 ماه برطرف و ظرفیت خط را به حداکثر برساند.

وی با بیان این‌که قطعه 4 این راه آهن نیز توسط کنسرسیوم ریلی ساخته می‌شود، افزود:‌ مطابق قرارداد همکاری مشترک، 2 طرف بر اهمیت احداث کریدور ریلی چین-افغانستان-ایران توافق دارند و پیگیری‌های لازم از سوی دو کشور برای جلب سرمایه‌گذاری و مشارکت کشور چین در دستور کار است.

وی یادآور شد: خط آهن خواف-هرات تکمیل کننده مسیر 2000 کیلومتری در کریدور ریلی شرق به غرب جهان از چین، افغانستان و ایران به اروپا است. این خط‌آهن افغانستان را به‌عنوان کشوری محصور در خشکی و بدون دسترسی به آبهای آزاد جهان به شبکه ریلی و بنادر جنوبی  ایران متصل کرده و از مسیری امن برای ارتباط با اروپا برخوردار می‌کند.

مشاور وزیر راه با بیان این‌که این خط ریلی برای تجارت ایران و افغانستان راهبردی است، تاکید کرد: خط‌آهن خواف-هرات سالانه ظرفیت جابه‌جایی 5 میلیون تن کالا و یک میلیون مسافر را دارد.

به گزارش تسنیم، فروردین ماه سال گذشته اداره راه آهن طالبان با اعلام اینکه روند ساخت راه آهن خواف-هرات بزودی آغاز می‌شود، افزود که مسئولان دو طرف درباره آغاز انتقال کالا و مسافران دیدار کرده‌اند.

«بخت الرحمن شرافت» رئیس اداره راه آهن طالبان گفته بود: روند ساخت راه آهن خواف- هرات و بازسازی ایستگاه این خط آهن که در جریان تحولات اخیر تخریب شده بود، بزودی از سرگرفته خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت تجاری از این راه آهن در اولویت قرار دارد به «طلوع نیوز» گفت که تاکنون 3 بار هیئت‌های طالبان و ایران درباره آغاز انتقال کالا و مسافران از طریق این راه آهن دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

وی افزود که ایستگاه «روزنک» واقع در شهرستان «غوریان» تخریب شده است و قطعه سوم این راه آهن  که از منطقه «چاه سرخ» آغاز و تا منطقه «روزنگ» هرات ادامه می‌یابد، نیز نیاز به بازسازی دارد.

به گزارش تسنیم، راه‌آهن خواف ــ هرات به‌طول 222 کیلومتر شامل چهار قطعه است که بخش واقع در ایران (قطعه یک و دو) جمعاً به‌طول 67 کیلومتر از خواف تا مرز شمتیغ در استان خراسان رضوی واقع شده است. در ادامه قطعات سوم و چهارم در کشور افغانستان واقع استکه قطعه سوم آن به‌طول 72 کیلومتر از مرز شمتیغ تا ایستگاه روزنک ادامه می‌یابد و قطعه 4 آن نیز از ایستگاه روزنک تا شهر هرات به‌طول 76 کیلومتر است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x