رقابت دو حزبی امریکا برای جهانیان مشکل ساز است!

سال 2024 سال انتخابات ریاست جمهوری امریکا خواهد بود. جو بایدن رئیس جمهور امریکا به نمایندگی از حزب دموکرات به دنبال دومین دوره ریاست جمهوری خود خواهد بود، همزمان دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین این کشور و نماینده حزب جمهوری خواه نیز از آمادگی خود برای انتخابات ریاست جمهوری 2024 در 20 فبروری خبر داد. رقابت بین دو حزب سیاسی امریکایی به طور روز افزون شدید شده است. رئیس جمهور مانند گذشته لیست دستاوردها را قبل از پایان ماموریت فعلی خود به رای دهندگان نشان می دهد تا به طور متداوم به او رای دهند، همچنین رقبای او سعی می کنند موضوعات رقابتی و مبارزه ای را با او ایجاد کرده و به بحث بگذارند. در نتیجه، سردرگمی به وجود آمده است که نه تنها مردم امریکا، بلکه کل جهان قیمت آن را خواهند پرداخت.

در 7 فبروری، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، گزارشی از دولت در سنا تحت کنترل حزب جمهوری خواه منتشر کرد. سیاست های دیپلماتیک همیشه بخش مهمی از رقابت بین احزاب سیاسی امریکایی است و به آن چیپ می گویند. جو بایدن برای حفظ موقعیت امریکا در زمینه های سیاست، اقتصاد، علم و تکنالوژی و امور نظامی، سخنرانی کرد. وی تاکید کرد که باید در رقابت با چین به موفقیت دست پیدا کند، البته برای رسیدن به این هدف دائما چین را متهم می کند و مانعی بر سر راه پیشرفت چین می گذارد. جو بایدن با توجه به تشدید درگیری ها بین روسیه و اوکراین تاکید کرده است که ایالات متحده به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد و هدف آن تامین سلاح برای جنگ تا آخرین روز حمله است، او بلافاصله آن را اجرا کرد و در 20 فبروری یک بازدید غیرمنتظره از اوکراین داشت و پنتاگون از ارائه تجهیزات نظامی به ارزش 460 میلیون دالر به اوکراین خبر داد.

سیاستمداران امریکایی مشتاق حفظ جایگاه اول خود در جهان هستند و به نظر آنها برای رسیدن به این هدف در انتخابات سیاسی کوشش میکنند و میخواهند آرای بیشتری را به دست بیاورند. بنابراین جو بایدن با لحن محکمی در سخنرانی خود گفت که ما باید در رقابت با چین موفق باشیم تا مردم ما متحدتر شوند. ما از دموکراسی در همه کشورهای جهان محافظت خواهیم کرد. بنابراین، برای تحقق این به اصطلاح هدف، ایالات متحده می تواند زنجیره تولید را در کل جهان از بین ببرد و بر آتش جنگ در کشورهای دیگر بیفزاید و به صلح آسیب برساند.

اعضای حزب دموکرات در حمایت از سخنرانی بایدن و اعضای حزب جمهوری خواه نیز صدای خود را علیه وی بلند کرده اند. این سیاستمداران همواره رقبای خود را تحقیر می کنند و در این بازی و رقابت خود از شعارهای پیشرفت، حقوق بشر، استقلال و صلح علیه سایر کشورها استفاده می کنند. رای دهندگان امریکایی از سخنرانی های انتخاباتی این سیاستمداران خسته شده اند و طبق آخرین نظرسنجی، رای دهندگان دو حزب سیاسی امریکایی هیچ علاقه ای به انتخاب مجدد جو بایدن و دونالد ترامپ ندارند.

گفتنی است، جو بایدن پیش از انتخابات میان دوره ای 2022 امریکا تصمیم به خروج فوری نیروهایش از افغانستان گرفت و پس از آن، پیشرفت افغانستان همچنان با مشکلات زیادی مواجه است. جو بایدن در ابتدا با پایان دادن به جنگ 20 ساله در افغانستان خواستار حمایت عمومی بیشتر شد. با این حال، هنوز مورد انتقاد جوامع مختلف است و در دست بررسی است. جیمز کامر، رئیس کمیته نظارت و پاسخگویی سنای کنگره ایالات متحده و یکی از اعضای حزب جمهوری خواه گفت که دولت بایدن برای فاجعه خروج نیروهایش از افغانستان آماده نشده بود، این امر باعث  چالش ها و مسائل امنیت و انسان دوستانه شده است.

فضای انتخابات ریاست جمهوری 2024 امریکا در حال داغ‌تر شدن است. لازم نیست رای دهندگان امریکایی در این انتخابات رای خود را به سیاستمدارانی بدهند تا از امور کشورهای دیگر برای خود استفاده کنند. دنیا به قدری بزرگ است که کشورهای مختلف می توانند به طور مستقل پیشرفت کنند و امریکا می تواند انتخاب های سیاسی خود را انجام دهد و نیازی به قربانی کردن دنیا نیست.

(روهی /24 فبروری 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x