رها ساختن افغانستان، این کشور به یک سرزمین منفور تبدیل خواهد شد

علیرغم حمله هواپیمای بدون سرنشین ایالات متحده در ماه جولای که ایمن الظواهری رهبر القاعده را در قلب کابل کشت، مشکلات و مصیبت های مردم افغانستان ذاتاً تغییری نکرده است.
افغانستان در ماه اگست سال گذشته برای چند هفته در تیتر خبرهای جهانی قرار گرفت، زیرا ده ها هزار افغان در فرودگاه بین المللی کابل با امید ناامیدانه ای برای تامین یک چوکی در یکی از پروازهای تخلیه نیروهای غربی در فرودگاه بین المللی کابل هجوم بردند. سرعت فروپاشی دولت پیشین افغانستان، که با خروج بی قید و شرط نظامی ناتو به رهبری ایالات متحده همراه بود، رهبران جهان، دیپلمات ها را غافلگیر کرد. حتی مردم افغانستان و طالبان نیز از سرعت وقایع شگفت زده شدند.
یک سال پس از تسلط طالبان بر افغانستان، واضح است که تحریم‌های غرب علیه رهبران این گروه و ادامه عدم به رسمیت شناختن دولت طالبان نتوانسته است بر سیاست‌های تندرو یا ایدئولوژی سفت و سخت این گروه تأثیر بگذارد. در همین حال، نزدیک به 25 میلیون افغان – از جمله 13 میلیون کودک – به کمک های بشردوستانه نیاز دارند. بیش از یک میلیون کودک زیر پنج سال به دلیل سوء تغذیه حاد شدید نیاز به درمان دارند.
تحقیقات نشان داده اند که کمک های بشردوستانه به تنهایی نمی تواند فاجعه اقتصادی پیش روی افغان ها را حل کند.
توزیع اقلام اولیه غذایی و تزریق پول، جایگزینی برای اقتصاد کارآمد نیست، هر چقدر هم ضعیف باشد. با این حال احیای اقتصاد همچنان یک چالش بزرگ است.
کشته شدن الظواهری یادآور این است که افغانستان با خطر جدی تبدیل شدن به یک منطقه برای گروه های خشن و تروریستی مواجه است.
در حالی که که افغانستان به طور پیوسته به عنوان یکی از فقیرترین و وابسته ترین کشورهای جهان رتبه بندی شده است، مقیاس فقر و آسیب پذیری از ماه اگست 2021 به طور قابل توجهی افزایش یافته است. محدود ساختن کمک ها، دردی را دوا نمی کند و مشکلی را حل نخواهد کرد.
فراموش کردن مردم افغانستان، عملا این کشور را به یک کشور منفور و با عواقب وخیم تبدیل می کند.

منبع: د دیپلمات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x