رهبر ا.ا: فشارهای جامعه جهانی سبب ایجاد فضای بی‌اعتمادی می‌شود

حاکمان طالب، به دنبال تغییر چهره پایتخت

رهبر امارت اسلامی در دیدار با مسوولان قول اردوها می‌گوید که فشارهای جامعه جهانی بر حکومت سرپرست سودی نخواهد داشت، بل سبب ایجاد فضای بی‌اعتمادی می‌شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در خبرنامه‌یی، می‌گوید که مولوی هبت‌الله آخندزاده در این دیدار تاکید کرده است که اگر آنان بر خلاف شریعت عمل کنند، مردم در برابر امارت اسلامی خواهد ایستاد.

آقای مجاهد در این باره گفت: «در این دیدار سرموضوعات امنیتی که بیشتر تقویت شود و همچنان موضوعات کشور که از افغانستان زیانی به کس نباشد هم از بیرون ما متقبل زیان‌های نباشیم در این مورد صحبت شده.»

در خبرنامه آمده است که رهبر امارت اسلامی با فرماندهان و مسوولان بلندپایه قول اردو‌های ۲۰۷ فاروق، ۲۰۳ منصوری، ۲۱۷ عمری و ۲۰۱ خالد بن ولید دیدار کرده است.

همزمان با این، برخی از آگاهان سیاسی اعمال فشارها را به سود دو طرف نمی‌دانند و می‌گویند که مشکلات باید از راه گفت‌وگو و تفاهم برطرف شود.

شیر حسن حسن، آگاه مسایل سیاسی گفت: «حل اش در این است که در موقف خود تغییر بیارد و به جامعه جهانی به همگانی و تفاهم برسد.»

محمد زلمی افغانیار، آگاه مسایل سیاسی گفت: «شرایط فعلی که فشارهای اقتصادی سیاسی که محتمل شده بر افغانستان در حال ادامه پیدا کردن است امیدوار به این هستیم که باب گفت‌وگو و صحبت با جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی ادامه پیدا بکند برمبنای تعریف واحد از منافع ملی که ایجاد فاصله‌ها فی مابین حکومت و ملت از بین برود.»

این در حالی‌ست که وزارت خارجه ایالات متحده امریکا روز پنج‌شنبه محدودیت‌های تازه ویزه را بر شماری از مقام‌های برحال و پیشین امارت اسلامی وضع کرده است.

در خبرنامه وزارت خارجه امریکا هشدار داده شده است تا زمانیکه که امارت اسلامی به حقوق بشر و آزادی‌های بنیادی تمامی شهروندان افغانستان به ویژه زنان و دختران احترام نگذارد، از سوی جامعه جهانی پشتیبانی نخواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x