روز جهانی آموزش

تاکید علمای جهان اسلام بر آموزش بانوان در افغانستان

دو روز قبل (سه‌شنبه، ۲۴ جنوری) روز جهانی آموزش در جهان بود. همه کشورهای دنیا می‌دانند که هرچه نظام آموزشی‌شان به‌روز‌تر، بهبودیافته‌تر و کاراتر باشد، مردم‌شان زنده‌گی بهتر و آینده روشن‌تری خواهند داشت. کشورها می‌دانند که سرمایه‌گذاری روی آموزش، یعنی سرمایه‌گذاری روی آینده چندین نسل. انسان‌ها از طریق آموزش به سلامت جسم و روح و به شکوفایی عقل و ذهن دست می‌یابند و بازتاب آن در زنده‌گی اجتماعی‌شان ثبات و استقرار و به تبع آن پویایی و بالنده‌گی خواهد بود.

عناصر اصلی آموزش را شاگرد، معلم، برنامه آموزشی، محیط آموزشی و مواد درسی تشکیل می‌دهد و آن‌چه همه این‌ها را به سرانجام دل‌خواه می‌رساند، فلسفه آموزشی است که چشم‌اندازهای کلان و اهداف نهایی را ترسیم می‌کند. سیاست‌گذاری آموزشی نیز بر پایه چنین فلسفه‌ای صورت می‌گیرد. برای هریک از عناصر یادشده، ویژه‌گی‌ها و شرط‌هایی هست که متخصصان به آن‌ها پرداخته‌اند و امروزه حجم عظیمی از کتاب و مقاله و تیوری‌های منسجم در این باره وجود دارد. در حقیقت جهان پیچیده امروز و زنده‌گی پیچیده بشر در این عصر، بدون نظام آموزشی شایسته و هم‌تراز با نیازهای این زمان، به بن‌بستی عبورناپذیر خواهد انجامید.

همه ملت‌های جهان کوشش و تقلا دارند که کارایی نظام آموزشی خود را به حد اعلا برسانند تا هم زنده‌گی مردم خود را بهبود ببخشند و هم از کاروان پیشرفت عقب نمانند. در جهان، رقابت سخت و نفس‌گیری برای تصاحب آینده جریان دارد و قلمرو آینده از کره زمین تا فضای بیکران گسترده شده است. در زنده‌گی زمینی تکیه بر تسهیل زنده‌گی و بهره‌برداری از منابع طبیعی به کمک ربات‌ها و ماشین‌ها است و در برنامه‌های فضایی تمرکز بر کشف امکان‌ها و فرصت‌های نهفته‌ای که ممکن است زنده‌گی نوع بشر را از پایه دگرگون کند. پرسش‌هایی که در این مسیر وجود دارد، امکان طولانی ساختن عمر برای چند صد یا چند هزار سال، امکان غلبه بر پیری و حتا امکان شکست مرگ و رسیدن به مرز نامیرایی است.

همچنان، آیا امکان خواهد داشت که با سرعت نور در قلمرو کیهان به پیش رفت؟ آیا می‌توان کرم‌چاله‌ها را پیدا کرد و راه میانی برای نقب‌زدن به آن سوی کهکشان‌ها یافت؟ آیا از جهان بی‌زمان درون ابرسیاه‌چاله‌ها می‌توان آگاهی حاصل کرد؟ آیا دانش کوانتمی پرده از جهان‌های موازی و ابعاد دیگر هستی کنار خواهد زد؟ در این طرف دنیا اما نظام آموزشی در افغانستان آخرین نفس‌هایش را می‌کشد. نه به حقوق معلم توجهی می‌شود و نه به جای‌گاهش. امکانات آموزشی از مرز حداقلی فراتر نمی‌رود. برنامه آموزشی در حال استحاله به نظام‌نامه‌ای ایدیولوژیک است که اوهام و خرافات را جایگزین دانش و معرفت کند و به‌جای پرسش و جست‌وجوگری، تقلید و دنباله‌روی را آموزش دهد.

فلسفه آموزشی حاکم، تربیت جنگ‌جو و تروریست برای راه‌اندازی جنگ‌های نیابتی در راستای منافع قدرت‌های بزرگ، به هدف ناامن‌سازی کشورهای همسایه و به بحران کشاندن منطقه است. روزی را که جهان برای تجلیل از آموزش اختصاص داده است، در افغانستان به روز عزاداری و سوگواری نظام آموزشی تبدیل شده و از آینده‌ای تاریک و ترسناک خبر می‌دهد، از نسل‌هایی مالیخولیایی که افکار افراطی تا مغز استخوان‌شان نفوذ کند و با چشمانی بسته و جان‌هایی انباشته از عقده، شیپور نبردی آخرالزمانی را به صدا درآورند.

(8صبح /26 جنوری 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x