روز جهانی گرسنگی؛ اوچا: 6 میلیون نفر در افغانستان به قحطی نزدیک شده اند

جان محمد باشندۀ ولسوالی موسی قلعۀ ولایت هلمند است. او به رادیو آزادی گفت: “اینجا چند بار کمک آمده اما برای دهقانان و غریبان نرسیده، به کسانی رسیده که موتر دارند، زمین دارند و سولر دارند، به آنان رسیده، دیگران باقی ماندند، این گونه مردمی هم اینجا هستند که نان صبح و شام خود را ندارند به آنان نرسیده.”

حق یار باشنده ولسوالی چک وردک ولایت میدان وردک نیز به رادیو آزادی می‌گوید، کمک‌ها در منطقۀ آنان برای افرادی توزیع شده که به دلیل نیاز نداشتن به آن‌ها، آردهای کمک شده خود را فروخته اند. او از نهادهای کمک کننده و حکومت طالبان می‌خواهد که در توزیع کمک‌های عادلانه برخورد کنند: “اینکه حق غریب است، باز اگر حق همه مردم و مخلوق است، آنچه که سهم غریب می‌شود را که بدهند، در جای ماه نمایندگان را که می‌بینید آرد را می‌فروشند.”

رادیو آزادی خواست در مورد چگونگی روند توزیع کمک‌های بشردوستانه از مسئولان سازمان جهانی غذا (دبلیو اف پی) در افغانستان بپرسیم اما تا زمان نشر این گزارش موفق به دریافت پاسخ نشد. بیشتر کمک‌های جهانی به افغانستان به ویژه کمک‌های غذایی از سوی این سازمان توزیع می‌شود. این افراد در حالی از فقر و توزیع به گفته آنان ناعادلانه کمک‌های بشردوستانه ابراز نگرانی می‌کنند که سخنگوی حکومت طالبان می‌گوید وضعیت اقتصادی افغانستان زیر حاکمیت آنان رو به بهبود است.

  • طالبان چه می گویند:

ذبیح الله مجاهد به رادیو آزادی گفت: “امارت اسلامی که آمده وضعیت اقتصادی کشور به طرف بهبود است و به اثر مدیریت خوب ما توانستیم کرنسی را قیمتش را حفظ کنیم و همچنان صادرات کشور را بیشتر بسازیم و به دو میلیارد دالر رسید، سال گذشته که در ۲۰ سال نتوانسته بودند به ۸۰۰ میلیون دالر برسانند، سالانه، تفاوت‌های بسیار مثبت آمده و همچون تبلیغات که از بیرون می شود پروپاگند دشمنان افغانستان است.”

اما محمد اسلم رشيدی، معاون نهاد خیریۀ سخاوت در شمال کشور می‌گوید ناداری امروز مردم افغانستان در چندین دهه بی‌پیشینه است: “فقری که دامن‌گیر مردم افغانستان است در چندین دهه بی‌پیشینه است و مردم افغانستان حالا با فقری دست و پنجه نرم می‌کنند که از این‌ها خوشی‌هایشان را گرفته، اکثریت مردم وقتی با فقر روبه‌رو شدند ذهناً ناآرام هستند و حالا وقتی می‌بینند که به اطفال‌شان رسیدگی کرده نمی‌توانند خودش یک فشار ذهنی است، جوانان همه ناامید هستند بخاطر اینکه فقر یا تحصیلات‌شان را از شان گرفته یا آنان را مسافر ساخته و اگر داخل کشور هستند زمینه کار برایشان مساعد نیست”.

بر اساس آخرین آمار دفتر هماهنگ کنندۀ امور بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا)، در حال حاضر ۲۸.۳ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند که از این میان ۶ میلیون تن در یک قدمی قطحی قرار دارند. اوچا همچنان در ۴ ماه جوزای سال روان گفته است، برای پیشگیری از فاجعه انسانی در بهار سال روان در افغانستان، به بیش از ۷۱۷.۴ میلیون دالر بودجه فوری و یک محیط عملیاتی مناسب نیاز است.

این نهاد هشدار داده که اگر کمک کننده‌ها فوراً اقدام نکنند، نیازهای بشردوستانه در افغانستان بیشتر خواهد شد. به گفتۀ اوچا، محدودیت‌ها بر کار زنان در سازمان‌های غیردولتی ملی و بین‌المللی، امدادرسانی را پیچیده‌تر کرده و بودجه برای افغانستان در شرایطی ‌که این کشور در بدترین خطر قحطی و بحران بشری در جهان قرار دارد، به اتمام رسیده است.

پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان در افغانستان کمک‌های جهانی به افغانستان محدود به بخش بشردوستانه شد که در پی محدودیت کار زنان در اداره‌های غیردولتی از سوی طالبان، فعالیت بیشتر سازمان‌های امدادرسان هم در افغانستان متوقف و یا محدود شد.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x