روسیه هدف جدید داعش

در حال حاضر که امریکا از افغانستان و گروه داعش نگاه خود را متوجه دشمن جدیدی کرده است: روسیه!

اندکی پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در فبروری 2022، دستگاه تبلیغات مرکزی دولت اسلامی یک کمپین رسانه ای متمرکز بر اوکراین را در خبرنامه هفتگی النباء تحت عنوان «صلیبیون علیه جنگ های صلیبی» آغاز کرد که که در آن، گروه داعش از نابودی متقابل دشمنان اعلام شده خود در قاره اروپا لذت می برد.

این جنگ خونینی که امروز بین صلیبی‌های ارتدوکس – روسیه و اوکراین – در جریان است، نمونه‌ای از مجازاتی است که بر سر آنها اعمال شده و برای همیشه با انها خواهد بود. مقاله النباء استدلال می‌کند که این درگیری در مورد قدرت و «مظهر تشدید رقابت بین آمریکا و روسیه برای کنترل کشورهای اروپای شرقی است». گروه داعش اظهار می دارد که موضوع « صلیبیون علیه جنگ‌های صلیبی» تازه شروع شده‌اند، و این مقاله با این درخواست به پایان می‌رسد: «خدایا، جنگ‌هایشان را خونبار کن و در دل‌هایشان اختلاف افکن. غضب و عذابت را بر آنان فرو بریز».

پس از موضوع النباء، رسانه های مرکزی تبلیغاتی داعشی به سراغ موضوعات دیگری رفتند. با این حال، گروه های رسانه ای طرفدار دولت اسلامی به گفتمان و به تولید محتوای خود ادامه دادند. در تابستان 2022، شاخه افغانستان این گروه، موسوم به دولت اسلامی – خراسان (IS-K) توجه خود را به جنگ روسیه و اوکراین متمرکز ساخت.

روسیه دشمنی آشنا برای آنها است و به چند دلیل این کشور خود را در تیررس داعش قرار داده است. به گزارش داعش، دست‌های مسکو آغشته به خون مسلمانان است، به‌ویژه در افغانستان، جایی که میراث یک دهه جنگ شوروی و افغانستان بود. روایات داعش اغلب به درگیری تاریخی روسیه در افغانستان و روابط فعلی با طالبان اشاره می‌کند و بر لابی مسکو با طالبان برای نفوذ به افغانستان تاکید می‌کند.

کمپین رسانه ای با اقدامات دنیای حقیقی همراه بوده است. در سپتمبر 2022، یک بمب‌گذار انتحاری از گروه داعش به سفارت روسیه در کابل حمله کرد و دو کارمند و چهار غیرنظامی افغان را کشت. اگرچه از زمان حمله به سفارت، هیچ عملیات بزرگی علیه روسیه یا منافع روسیه در افغانستان صورت نگرفته است، اما افزایش تبلیغات نشان می‌دهد که قصد دنبال کردن روسیه همچنان باقی است.

(فارن پالیسی / 9 می 2023)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x