روند تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش پیدا کرده است

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران گفته که منشأ اولیه مواد مخدر افغانستان است و در طول سال‌های اخیر، میزان تولید مواد مخدر در این کشور روند افزایشی داشته است.

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه، ۲۴ جوزا، گزارش داده است که اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران این سخنان را در نشست سه‌جانبه همکاری جمهوری اسلامی با سازمان ملل متحد و پاکستان بیان کرده است.

این نشست با موضوع ابتکار سه‌جانبه در تهران در مسیر مبارزه با مواد مخدر با حضور وزارت و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملل متحد و کشور پاکستان در تهران آغاز شده است.

مومنی افزوده است: «منشأ اولیه مواد مخدر کشور افغانستان است و در طول سال‌های اخیر میزان تولید مواد مخدر در این کشور روند افزایشی داشته است و این زنگ خطری برای تمامی کشورهای دنیا و منطقه به شمار می‌آید که باید با آن مقابله کرد.»

او همچنان تصریح کرده است که تمرکز اصلی پولیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران و پاکستان باید بر موضوع کنترل تولید مواد مخدر در افغانستان باشد.

به گفته وی، تولید و کشت مواد مخدر در افغانستان می‌تواند ایران و پاکستان را تحت تأثیر خود قرار دهد، از این رو  این دو کشور و سازمان ملل متحد باید همکاری مطلوبی را در راستای مبارزه با مواد مخدر داشته باشند.

با این حال، شاه‌زین بگتی، وزیر کنترل مواد مخدر پاکستان هم  در این نشست با مهم خواندن توجه به مبارزه با مواد مخدر در مرزها گفته است: «ما همواره به‌دنبال انسداد مرزها در بحران مبارزه با مواد مخدر و کشت آن بوده‌ایم، این‌ها از افغانستان نشأت گرفته است که به نسل جوان آسیب می‌زند و ما به آن آگاه هستیم.»

در همین حال، الکساندر فدولف، نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، با اشاره بر ضرورت برگزاری نشست‌های مشابه در افغانستان، افزوده است که سازمان‌های مختلف در افغانستان این روند را به‌طور میدانی بررسی می‌کنند.

گفتنی است که موضوع این نشست مواد مخدر می‌باشد و به همین جهت قرار است تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شود.

این در حالی است که پس از نشر گزارش‌ها در خصوص کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان از سوی یک مرکز تحقیقی بریتانیایی (آلسیس)، در گزارش شورای امنیت سازمان ملل آمده بود که قیمت‌های مواد مخدر و تولید بیشتر متامفتامین افزایش یافته است و افراد کلیدی طالبان در تولید و قاچاق مواد مخدر دست دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x