سازمان بهداشت جهانی: سیستم صحی افغانستان به شدت از کمبود بودجه رنج می‌برد

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد سیستم صحی افغانستان نیاز به حمایت دارد، چون به شدت از کمبود بودجه رنج می‌برد.

این سازمان می‌گوید به دلیل منع تحصیل و کار، آسیب‌پذیری زنان و دختران در افغانستان تشدید شده و با موانع بیشتری برای دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی روبرو هستند.

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه (۲۷ اسد) در بیانیه‌ای نوشت که ۱۴ میلیون نفر در افغانستان نیاز به خدمات صحی دارند. گفته شده از این میان ۷.۵ میلیون کودک و ۳.۱ میلیون زن هستند.

این سازمان تاکید کرده که در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در مجموع به ۲۵.۷ میلیون نفر خدمات صحی ارائه شده است.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که بدون بودجه کافی، هشت میلیون نفر در افغانستان دسترسی به کمک‌های صحی ضروری و نجات بخش را از دست خواهند داد.

تدروس آدهانوم گبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت می‌گوید وضعیت در افغانستان وخیم است و کمبود منابع و بودجه برای حمایت از کارکنان صحی و امکانات، جان افراد بی‌شماری را به خطر می‌اندازد.

به گفته دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، زنان و کودکان افغانستان در این وضعیت بیشترین آسیب را می‌بینند. او از جامعه جهانی خواسته تا به کمک‌های خود ادامه دهند.

در همین حال، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفته که احتمالا تا پایان ماه اگست به تامین بودجه ۲۵ شفاخانه در افغانستان پایان می‌دهد.

دیوگو الکانترا، سخنگوی این کمیته گفت که صلیب سرخ منابع لازم مالی را در اختیار ندارد تا از این شفاخانه‌ها در درازمدت حمایت کند.

الکانترا روز پنجشنبه به رویترز گفت: «ما به کار با وزارت‌خانه‌ها، کمک‌کنندگان و سازمان‌های امدادی ادامه می‌دهیم تا راه‌های پایدارتری برای حمایت از شفاخانه‌ها در افغانستان پیدا شود.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x