سازمان عفو بین الملل از محکمه جزایی بین المللی خواست روند بررسی جنایات جنگی در افغانستان را تسریع کند

سازمان عفو بین‌الملل از محکمه جزایی بین‌المللی (آی‌سی‌سی) خواسته تا اجرای عدالت را برای قربانیان جنایات انجام شده از سوی طالبان و همچنان سایر عاملین جنایات قبل از تسلط طالبان در افغانستان را در اولویت قرار داده و سرعت بخشد.

این سازمان روز چهارشنبه در گزارشی گفته که سیمیرتی سینگ مسئول بخش جنوب آسیای عفو بین‌الملل در جریان مجمع سالانه کشورهای عضو محکمه جزایی بین‌المللی همچنان گفته که عدالت محکمه جزایی بین‌المللی باید با خواسته‌های قربانیان مطابقت داشته باشد.

در ادامه به نقل از او آمده که گفته فرهنگ معافیت از مجازات برای جنایات در افغانستان تقریباً در نیم قرن اخیر رایج بوده و افزوده تصمیم محکمه جزایی بین‌المللی برای از سرگیری تحقیقات در سال گذشته امیدی واقعی برای هزاران قربانی جنایات تحت قوانین بین‌الملل ایجاد کرد تا به عدالت، حقیقت و غرامت دسترسی داشته باشند.

نشست سالانه محکمه جزایی بین‌المللی از چهارم دسمبر در نیویارک آغاز شده و تا چهاردهم همین ماه ادامه میابد.

عفو بین‌الملل خواسته تا محکمه جزایی بین‌المللی امکان مشارکت معنی‌دار ذینفعان محلی از جمله قربانیان و بازماندگان را در جریان رسیده‌گی به این جنایات فراهم کند.

عفو بین‌الملل همچنان خواستار شده تا محکمه جزایی بین‌المللی با منابع لازم برای انجام تحقیقات مؤثر در مورد جنایات تحت قوانین بین‌المللی، از جمله جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت مانند آزار و اذیت جنسیتی، فراهم شود.

این سازمان گفته که این جنایات شامل مواردی است که علیه زنان و دختران، شیعه‌ها، هزاره‌ها یا دیگر اقلیت‌های مذهبی و آن‌هایی که در چهارچوب جنگ‌های افغانستان قبل و بعد از تسلط طالبان در سال ۲۰۲۱، انجام شده شامل است.

در این حال شماری از بازمانده‌گان قربانیان حملات انتحاری در افغانستان از چگونگی تأمین عدالت و دریافت غرامت نا امید هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x