سازمان ملل: از ۱۰۸ میلیون آواره در سال ۲۰۲۲، نزدیک به ۶ میلیون آن افغان بود

کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد که در سال ۲۰۲۲، از میان ۱۰۸.۴ میلیون آواره اجباری در جهان حدود ۵.۷ میلیون آن افغان بود.

به گزارش سازمان ملل، این افراد به دلیل جنگ و خشونت، نقض حقوق بشر و آزار و اذیت به صورت اجباری آواره شدند.

بر اساس آمار این سازمان، تعداد پناهندگان در سراسر جهان از ۲۷.۱ میلیون در سال ۲۰۲۱ به ۳۵.۵ میلیون در پایان سال ۲۰۲۲ افزایش یافته که این رقم بزرگترین افزایش پناهندگی را نشان می‌دهد.

علت عمده این افزایش ناشی از درگیری‌های مسلحانه در اوکراین بوده است. حدود ۱۱.۶ میلیون اوکراینی در اثر جنگ در داخل و خارج از این کشور آواره شدند.

افزون بر آن، جنگ و ناامنی در کشورهای همچون میانمار، اتیوپیا، جمهوری دموکراتیک کنگو نیز موجب آواره شدن بیش از یک میلیون نفر در هر کشور شده است.

به نقل از سازمان ملل متحد، ۵۲ درصد از کل پناهندگان و سایر افرادی که نیازمند حمایت بین‌المللی اند، از سه کشور آمده‌اند که به ترتیب شامل سوریه، اوکراین و افغانستان است.

این سازمان پیش‌بینی کرده که درگیری‌های جاری و جدید، آمار مهاجرت اجباری را تا پایان سال جاری همچنان افزایش خواهد داد.

حاکمیت طالبان در افغانستان موجی از مهاجرت‌های اجباری داخلی و خارجی را رقم زد. بر اساس آمار رسمی بخش بزرگی از افغان‌ها به کشورهای همسایه همچون ایران و پاکستان مهاجر شده‌اند. طبق آمار وزیر داخله ایران، بیش از ۵ میلیون مهاجر افغان هم اکنون در ایران زندگی می‌کنند.

کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل ماه گذشته اعلام کرد که ۱۱۰ میلیون نفر در جهان به گونه اجباری از خانه‌های‌شان آواره شده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x