سخنگوی ا.ا از انقره خواست با کابل روابط عمیق دیپلوماتیک برقرار کند

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، از ترکیه می‌خواهد که با امارت اسلامی روابط عمیق دیپلوماتیک برقرار کند و حکومت کنونی افغانستان را به رسمیت بشناسد.

آقای مجاهد در یک گفتگو با تلویزیون “رهبر” در ترکیه می‌گوید که انقره در کنار به رسمیت شناختن، باید کمک‌هایش را به افغانستان افزایش دهد و روابط بیشتر بازرگانی برقرار کند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، گفته است: «در راستای دیپلوماسی هم می‌خواهیم با ترکیه و همچنان با کشورهای دیگر روابط عمیق دیپلوماتیک تامین بکنیم اگر خدا خواسته بود از این طریق امارت اسلامی افغانستان به رسمیت شناخته شود و همرای شان همکاری بیشتر صورت بگیرد هم در عرصه دیپلوماتیک هم در عرصه اقتصادی.»

شماری از آگاهان مسایل سیاسی به این باور استند که امارت اسلامی باید اقداماتی را از بهر به رسمیت شناخته شدن انجام دهد.

شیرحسن حسن، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «موضوع رفع ساختن بعضی محدودیت‌های کار و سفر زنان مطرح است اعاده بعضی از حقوق سیاسی و مدنی مردم مطرح است و در مجموع موضوع تشکیل یک حکومت فرابنست مطرح است.»

احمد خان ندر، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «ترکیه یک کشور اسلامی است و موقعیت اش در هر دو براعظم آسایا و اروپا قرار دارد که می‌تواند در منازعات سیاسی و اقتصادی کشور ما رول مهمی را بخاطر لابیگری میان جامعه جهانی و امارت اسلامی انجام بدهد.»

در این گفت‌وگو، این مقام امارت اسلامی از امریکا می‌خواهد تا سیاست‌اش را در برابر افغانستان تغییر دهد و تحریم وضع شده بر افغانستان را بردارد.

سخنگوی امارت اسلامی در بخش از این گفت‌وگو بر ادامه کار بانوان و آموزش دختران تاکید ورزیده، می‌گوید که امارت اسلامی در تلاش آماده کردن مکان مناسب در چارچوب قوانین اسلامی است تا بانوان و دختران دانش‌آموز بتوانند با مصوونیت فزیکی و روانی به  کار و آموزش ادامه دهند.

ذبیح الله مجاهد گفته است: «امارت اسلامی افغانستان تمام تلاش‌های خود را می‌ورزد تا زمینه بسیار مصوون و محفوظ که چارچوب شریعت در آن تطبیق شده باشد برای خانم‌ها مهیا شود هم در بخش تعلیم و تربیه خانم‌ها هم در بخش کار خانم‌ها.»

سخنگوی امارت اسلامی در سفرش به ترکیه در نشست عالمان دین شرکت کرد و گفت که بازگشایی مکتب‌های دختران در افغانستان حتمی است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x