سراج الدین حقانی از کشته شدن مخالفان طالبان انتقاد کرد

مولوی سراج الدین حقانی، وزیر داخله طالبان در یک کلیپ صوتی پخش شده از برخی از قومندان طالبان انتقاد کرده است. این کلیپ او که اخیرا برخی از طرفدارانش در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند، از کشتار مخالفان طالبان توسط طالبان انتقاد کرده و این اقدام را خلاف موازین اسلامی و اعلام عفو عمومی طالبان می داند.

وی با اشاره به کشته شدن شماری از افراد در چک پوینت ها توسط طالبان گفت که با این گونه حوادث، وعده های رهبران طالبان مبنی بر عفو عمومی دروغ میشود. سراج الدین حقانی به طور خاص به هیچ موردی در این زمینه اشاره نکرده و معلوم نیست این کلیپ صوتی مربوط به چه زمانی است.

این کلیپ در زمانی توسط طرفداران وی منتشر شده است که جنگ بین طالبان و مخالفان در پنجشیر شدت گرفته و طالبان متهم به کشتن تعدادی از اسیران مخالفان خود شده اند. گزارش ها حاکی از آن است که سراج الدین حقانی نه تنها با جنگ در پنجشیر و سایر مناطق مخالف است، بلکه خواستار گفتگو با همه گروه های سیاسی و متخاصم، گشایش مکاتب دخترانه و تعامل با جامعه جهانی است.

به گفته منابع، او از ابتدا با جنگ ها و اختلافات داخلی افغان ها از جمله جنگ پنجشیر مخالف بوده و جنگجویان خود را به این جنگ ها نفرستاده است. وزیر داخله طالبان در کلیپی که اخیراً منتشر شده از برخی فرماندهان طالبان به دلیل خواسته های نامعقول و نافرمانی آنها انتقاد کرده است.

او می گوید در سال های جنگ بسیاری از قومندان از دادن سرباز خودداری میکردند اما اکنون امتیاز هزاران سرباز را می خواهند. سراج الدین حقانی در این کلیپ از افغان هایی که به خارج از کشور رفته اند می خواهد که به کشورشان بازگردند و در اینجا زندگی امن داشته باشند.

وی به حضور و امنیت حامد کرزی، داکتر عبدالله و گلبدین حکمتیار در کابل اشاره کرد و گفت که طالبان به اعلام شان در مورد عفو عمومی متعهد هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x