سرپرست ریاست‌الوزرا: کسانی را که ملت نمی‌خواهند، در حکومت جای ندارد

مولوی عبدالکبیر، سرپرست ریاست‌الوزرا به روز (پنج‌شنبه) گفته است که حکومت کنونی افغانستان همه‌شمول است؛ اما جای برای برخی چهره‌های حکومت پیشین که ملت آنان را نمی‌خواهد و برای جامعه جهانی نیز قابل قبول نیست، در این حکومت وجود ندارد.

مولوی عبدالکبیر که در نشستی با اشتراک مقام‌های امارت اسلامی، بزرگان اقوام، عالمان دین، استادان و پزشکان در قصر سپیدار برگزار شد، افزوده است که روابط خوب میان افغانستان و جهان یک نیاز است.

سرپرست ریاست‌الوزرا گفت: «اگر آن‌ها بیایند و درحکومت ما شامل شوند، آن‌ها نه برای ملت ما و نه برای ما قابل قبول اند. جهان هم آن‌ها را برداشت کرده نمی‌تواند. حکومت با او مردم همه‌شمول شده نمی‌تواند بل که به طرف فساد می‌رود.»

او در ادامه افزود: «با جهان یک تحول مثبت در جریان است. امارت اسلامی با کشورهای منطقه و جهان در روشنایی شریعت اسلامی خواهان تعامل مثبت است و همچنان احترام متقابل می‌خواهیم. اگر جهان به ما مشکل خلق نکند ما به جهان مشکل خلق نمی‌کنیم.»

از سوی دیگر، سرپرست وزارت خارجه در این نشست گفته است که روابط حکومت پیشین افغانستان با کشورهای همچون پاکستان، ایران و کشورهای آسیای مرکزی پرتنش بود؛ اما روابط با این کشورها پس از روی کار آمدن دوباره امارت اسلامی، بهبود یافته است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در این نشست گفت: «ذهنیت عام این است که افغانستان به رسمیت شناخته نشده است؛ اما من این رسمیت فعلی خود را با رسمیت حکومت پیشین برابر نمی‌کنم. رژیم قبلی با پاکستان و ایران با کشورهای آسیای مرکزی در تنش بود و ماه‌ها راه بند و نرخ‌ها بعضی اوقات بلند و بعضی وقت‌ها پایین می‌رفت؛ اما در جریان  یک سال با این شش کشور همسایه روابط ما مثبت بوده است.»

شمار زیادی از مقام‌های حکومت سرپرست در این نشست حضور داشتند.

انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی، که یکی از سخنرانان این نشست بود، گفت: «ما پس از این باید کشور را از این افکار نجات بدهیم که بازهم  یک بیگانه در وطن دست پیدا کند. ما باید این تلاش را بکنیم که به نسل‌های بعدی افکار تند را به میراث نگذاریم.»

در این نشست، برخی از شرکت کنندگان از امارت اسلامی خواستند تا هرچه زودتر دروازه مکتب‌ها را به روی دانش‌آموزان دختر باز کند و نیز زمینه کار را به جوانان فراهم سازد.

عالمان دین، بزرگ اقوام، استادان، پزشکان و برخی از مقام‌های امارت اسلامی در این نشست تاکید کردند که طرف‌دار انتقاد سالم هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x