سفیر فرانسه: برای افغانستان پس از طالبان باید آماده‌‌گی گرفت

سفیر فرانسه برای افغانستان، می‌گوید که طالبان برای مدتی در افغانستان هستند و شهروندان این کشور باید برای افغانستان بعد از طالبان آماده‌گی داشته باشد.

دیوید مارتینون، سفیر فرانسه برای افغانستان، شام روز شنبه، ۱۲ حمل، در جریان سخنرانی‌اش در نشست «زنان و اقلیت‌های قومی در افغانستان» در پاریس، پایتخت فرانسه، گفته است که طالبان به تعهدات‌شان عمل‌ نکرده‌اند و از سوی دیگر عملیات شاخه خراسان گروه داعش که بیشتر هزاره‌ها را هدف قرار می‌دهد، به‌گونه دوام‌دار اجرا می‌شود.

او در ادامه افزوده است که جامعه جهانی بنا بر چالش‌هایی که وجود دارد، مانند گذشته به افغانستان برنخواهد گشت، اما از برنامه‌های خوب در این کشور حمایت خواهد کرد.

مارتینون تصریح کرده که طالبان یک گروه اسلام‌گرای قومی است که شیوه اعمال قدرت آنان افغانستان را به سمت جنگ‌های قومی گذشته سوق می‌دهد.

به باور وی، این موضوع برای افغانستان بسیار ویرانگر و وحشت‌ناک است.

وی اضافه کرده که بربریت، کشتار و نقض حقوق بشری جاری در افغانستان، به گواهی مورخان بدتر از شرایط «قرون وسطا» است‌.

از جانبی، صابره سخی، رییس «انجمن کلبه دوست پاریس» و از برگزار‌کننده‌گان این نشست، گفته است که افغانستان سر‌زمین اقلیت‌های قومی است و هیچ گروه قومی به تنهایی اکثریت را تشکیل نمی‌دهد.

به گفته او، اکثریت و اقلیت‌سازی که از د‌هه‌ها به این ‌سو جریان دارد، یک پروسه سیاسی و به هدف تضعیف و زیر سلطه و ظلم قرار دادن سایر اقوام بوده است.

او تاکید کرده که زنان و اقلیت‌های قومی مهم‌ترین مسایل اجتماعی و سیاسی افغانستان هستند که باید در روندهای بعدی مورد توجه جریان‌های سیاسی داخلی و جامعه جهانی قرار گیرند.

گفتنی است که در حاشیه این نشست از تصویر بودای بامیان در شهرداری شهر آلفورد پاریس، یکی از شهرداری‌های نواحی پایتخت فرانسه، به‌عنوان نماد فرهنگی افغانستان و حمایت از مردم این کشور رونمایی شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x