سفیر پیشین کانادا: جنگ نیابتی پاکستان مانع صلح در افغانستان است

کرستین الکساندر، سفیر پیشین کانادا و معاون پیشین یونما در کابل هشدار می‌دهد تا زمانی که پاکستان جنگ نیابتی پنهانش را در برابر افغانستان پایان ندهد، در کشور صلح نخواهد آمد. 

این مقام  پیشین کانادایی در یک گفت‌وگو با طلوع‌نیوز می‌گوید که شورشیان طالب از سوی ارتش یک کشور همسایه یعنی پاکستان و سازمان استخباراتی آن کشور «آی اس آی» پشتیبانی و تمویل می‌شوند و برای جنگ به افغانستان فرستاده می‌شوند.

طالبان پشتیبانی پاکستان را از این گروه رد می‌کنند. 

در همین حال گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به دعوت سناتور سراج الحق رهبر جماعت اسلامی پاکستان، به این کشور رفته‌است و قرار است به روز شنبه در میان شماری از هواداران این حزب در لاهور سخنرانی کند.

سفیر پیشین کانادا می‌گوید که شورشیان طالب از سوی «آی اس آی» تجهیز می‌شوند و برای جنگ به افغانستان فرستاده می‌شوند.

کلپ کرستین الکساندر، سفیر پیشین کانادا و معاون پیشین یونما در کابل گفت:«امریکا در نخست افغان‌ها را وادار ساخت که با نماینده‌گان طالبان بر میز گفت‌وگو بنشینند؛ طالبانی که به نماینده‌گی از افغان‌ها و حتا به نمایندگی از خودشان سخن نمی‌گویند. طالبانی که همچون رهبران یک نیروی نظامی برگزیده شده‌اند که به جز آوردن خشونت به افغانستان هدف دیگری ندارد. گروهی که از سوی ارتش یک کشور همسایه یعنی پاکستان و آی اس آی حمایت، تمویل، آموزش و بسیج و فرستاده می شود.»

این دیپلومات کانادایی هشدار می‌دهد تا  هنگامی که پاکستان جنگ نیابتی پنهان و مداخله نظامی اش را در افغانستان پایان ندهد در افغانستان صلح نخواهد آمد.
 
کرستین الکساندر می افزاید:«در افغانستان صلح نخواهد آمد؛ تا زمانی که پاکستان جنگ نیابتی پنهانش را که اکنون بسیار آشکار شده‌است و مداخله نظامی اش را که با خشونت به پیش می برد، در افغانستان پایان ندهد. فکر می کنم که ایالات متحده باید بر این مساله تمرکز کند. از دید من اگر جامعه جهانی موضوع رفتار غیرقانونی پاکستان را آشکار بسازد، تغییراتی خواهند آمد.»

طالبان اتهام پشتیبانی پاکستان را از این گروه رد می کنند. همزمان با این گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به دعوت سناتور سراج الحق رهبر جماعت اسلامی پاکستان،به این کشور رفته است و قرار است به روز شنبه در میان شماری از هواداران این حزب در لاهور سخنرانی کند.

همایون جریر، عضو رهبری حزب اسلامی گفت:«از دید ما پاکستان نقش مهمی در رابطه با صلح  خواهد داشت به دو دلیل اول اینکه پاکستان یک همسایه مهم افغانستان است،مثل ایران که یک همسایه مهم ماست دوم اینکه پاکستان رابطه نزدیکی با طالبان داره و به اساس این رابطه نزدیک اش می تواند موضع طالبان را تعدیل بکنه.»

عبدالرشید ایوبی، مشاور رییس‌جمهور گفت:«اگر طالبان بخواهند ما بسیار زود به صلح می رسیم، اما حقیقت این است که طالبان چنین نمی خواهند و در ظاهر به یک رقم و در باطن به گونه دیگری استند.»

 این در حالیست که نزدیک به دو هفته پیش محمد عمر داوودزی نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهور در امور پاکستان نیز به اسلام آباد رفته بود و طرح حکومت افغانستان را در بارۀ صلح با حکومت این کشور در میان گذاشته بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x