سیاست ورزان باید مسئولانه حرف بزنند

یکی از هنر های سیاست این است که سیاست ورزان متوجه گفته های خود باشند، سنجیده حرف بزنند و سنجیده تصمیم بگیرند، ور نه به بیراهه رفته اند. گفته های اخیر رانا ثناوالله وزیر داخله پاکستان که گفته است« … اگر کابل در برچیدن پناهگاه‌های تحریک طالبان پاکستان در افغانستان کاری نکند، اسلام‌آباد ممکن است بر پناهگاه‌های آنان حمله کند.» نمیتواند موجه باشد.

اول این که «تی تی پی» یا تحریک طالبان پاکستان در افغانستان حضور ندارند٬ نه تنها که مقام های امارت اسلامی بارها گفته اند که این کشور عامل و منبع تهدید برای دیگران نیست، رهبر تحریک طالبان پاکستان هم با صراحت گفته است که آنان در داخل کشورشان حضور دارند، از داخل پاکستان علیه نظام آن کشور مبارزه میکنند و برای ادامه مبارزه علیه رژیم امکانات وافر نظامی دارند.

دیگر این که، وزیر داخله پاکستان بدون سند و مدرک حرف زده است و دلیلی ارائه نداشته است که گفته های او را ثابت کند، پس حرف های این مقام ارشد پاکستانی توجیه ندارد و نمیتواند به کرسی نشیند. این مقام پاکستانی در گذشته هم حرف بی اساس و بی بنیاد به آدرس نظام موجود در افغانستان داشته است که به جز از حرف های تحریک کننده چیزی دیگری بوده نمیتواند.

واقعیت این است که تحریک طالبان پاکستانی یک مشکل داخلی آنک شور است، مشکل که باید سیاست ورزان پاکستانی آن را تحلیل و بررسی کنند و برای آن راه حل پیدا کنند، نه آن که افغانستان را مقصر بدانند و اتهام بسته کنند. واکنش وزارت دفاع ملی و گفته های ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی افغانستان میتواند جواب صریح به آنان باشد که میخواهند از در تهدید و زور حرف شان را بیان دارد.

در گام اول باید بدانند که افغانستان بی صاحب نیست، یک نظام مردم سالار در آن حاکم است که ارزش های ملی برای آن حیاتی است، حرف دیگر این که، راهکار و سیاست خارجی امارت اسلامی بر اصل عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر استوار است و اگر مشکلی وجود دارد، میتوان با رجوع به عقل سلیم که همانا حل مشکلات از مسیر گفتگو است، به آن رسیدگی کرد.

رانا ثناوالله باید بداند که از موقف وزیر داخله یک کشور گپ میزند، گفته ها او باید سنحیده، با مدرک و سند باشد، در غیر آن، این گونه گفته ناآشنایی با الفبای سیاست را نشان میدهد که انجام آن کشاندن خود به بیراهه است، همچنان این گونه گفته ها و سخنان تحریک آمیز به جز ایجاد فضای بی باوری در روابط دو کشور و ایجاد مشکلات دیگر پیامدی دیگری نخواهد داشت و این به نفع دو کشور همسایه نیست.

(باختر /6 جنوری 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x