شاهین: سازمان ملل در واگذاری کرسی افغانستان عمل‌کرد بی‌طرف نداشته است

سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر گفته است که سازمان ملل در واگذاری کرسی افغانستان به امارت اسلامی، بی‌طرفی‌اش را حفظ نکرده است.

آقای شاهین در گفت‌وگو با تلویزیون ملی افزوده که هم اکنون از این کرسی خلاف حکومت سرپرست افغانستان کار گرفته می‌شود.

سهیل شاهین گفته است: «این یک سازمان بزرگ است که از قانون و قانون‌مندی و حقوق بشر همیشه صحبت می‌کند و ادعای بی‌طرفی می‌کند ولی در این موضع بی‌طرف نیست.»

این مقام امارت اسلامی در این گفت‌وگو تاکید کرده که برای به رسمیت شناخته شدن حکومت سرپرست باید نخست به خواست‌های مشروع مردم افغانستان توجه شود.

رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر افزوده است: «خواست مردم را هم در نظر بگیریم و به آن مسایل هم توجه شود، نه بخاطر این‌که خواست‌های خارجی‌ها را بپذیریم، اما خواست‌های مردم را باید بپذیریم.»

او همچنان افزوده است نشست‌های که در دو سال پسین در پیوند به افغانستان بدون حضور نماینده امارت اسلامی برگزار شده، هیچ نتیجه‌ی برای کشور نداشته و در آینده نیز نخواهد داشت.

آقای شاهین، موجودیت دفتر سیاسی امارت اسلامی  در قطر را دروازه وصل سیاسی امارت اسلامی با جهان عنوان کرده و تاکید کرده که سیزده سفارت‌خانه‌‌ از قطر برای افغانستان فعالیت دارند.

نجیب الله جامع، آگاه مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «نیاز است که در کنار دفتر سیاسی قطر، وزارت خارجه بیشتر فعال شود تا روابط دپلوماسی و سیاست خارجی افغانستان بهتر از این شود.»

جاوید مومند، استاد دانشگاه چنین گفت: «این دفتر می‌تواند که یک میانجی‌گر خوب باشد، بخاطر این‌که در موضوع افغانستان که یک بحران اقتصادی و سیاسی است و تا فعلا هم به رسمیت شناخته نشده، می‌تواند موثر تمام شود.»

سهیل شاهین در گفت‌وگو با تلویزیون ملی بار دیگر از تعهدشکنی امریکا انتقاد کرده است. به باور او، ایالات متحده به آن‌چه با امارت اسلامی در دوحه تعهد کرده بود، حتی به یک مورد هم عمل نکرده است.

آقای شاهین با ابراز امیدواری بیان کرده است که دیدگاه‌ کشورهای جهان نسبت به حکومت سرپرست در مقایسه به دو سال قبل تغییر کرده و امید‌های زیادی برای به رسمت شناخته شدن امارت اسلامی نیز وجود دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x